משלבים תקשורת בקרה וביטחון
מספרנו החדש : 077-2715330
 
|
תנאי שימוש
|
צור קשר
|
English

מערכת בקרת כניסה – המפתח להגנה במאה ה-21

פתחו את השער
 
בקרת כניסה היא נושא חם בתחום ההגנה על מוסדות ומידע כיום, אך למעשה מדובר במושג שמלווה את התרבות האנושית, בשמות שונים, עוד משחר ההיסטוריה. הצורך להגן על נכסים וקניין התעורר עם התפתחותם של מגורי-הקבע והוביל לפיתוחן של מערכות הגנה בדמותם של דלתות ושערים. מוסדות מדיניים וכלכליים פיתחו אמצעי זיהוי שונים שנועדו לצורכי ניטור של אנשים וסחורות הנעים בין גבולות. חילות המשמר שעמדו לרשותם של אצילים ומלכים ועד למאבטחים שאנו פוגשים כמעט בכל מקום כיום – הם דוגמה נוספת לאמצעי בקרת כניסה.
לצד האמצעים המסורתיים, גם נושא בקרת הכניסה צועד ומתקדם יחד עם הטכנולוגיה. במאה ה-21, הטכנולוגיה מספקת אמצעים יעילים וחסכוניים יותר מהעבר כדי להגן על נכסי הארגון שלכם.
 
ניטור, שליטה ובקרה דיגיטלית
 
הגנה על נכסים אינה המטרה היחידה. המערכת משמשת גם לניהול אנשים המורשים לגשת לנכסיו של הארגון (בין אם מדובר בנכסים חומריים או מידע) מאחר שהיא מאפשרת לזהות אילו אנשים ביקשו גישה לאותם נכסים, ולמשך כמה זמן. כך ניתן, למשל, לעקוב אחר שעות העבודה של מועסק בפרויקט מסוים לפי זמני הכניסה והיציאה שלו למקומות או למאגרי המידע הרלבנטיים לאותו פרויקט.
ניהול כזה של עובדים קיים מזה זמן רב: זיהוי העובדים הנכנסים לארגון על ידי שומר וחובת רישום שעות הכניסה והיציאה שלהם הנו הליך מקובל בארגונים כבר שנים רבות. כיום, הטכנולוגיה הדיגיטלית מחליפה את הגורם האנושי לצרכי ניהול כזה. "כרטיסים חכמים" משמשים את עובדי הארגונים הן כאמצעי זיהוי בכניסה לארגון והן כאמצעי לרישום כניסה, יציאה ושעות עבודה ובכך חוסכים את כח האדם הדרוש להצבת שומר בכניסה ואת הרישום הידני של שעות הנוכחות אשר היה מועד לטעויות ושגיאות.
התפתחותה של הטכנולוגיה הדיגיטלית הביאה לשכלול נושא בקרת הכניסה. כיום, למשל, ניתן לעשות שימוש במערכת בקרת כניסה ניידת, אותה אפשר להציב באתרים זמניים (למשל, בכניסה לאירועים שונים בהם על חברי הארגון להיות נוכחים) ובכך לשמור על יתרונות הבטחון והניהול שהמערכת מספקת בכל מקום, מבלי לפגוע ביעילותה.
 
בקרת כניסה ביומטרית
 
למרות שהזיהוי באמצעות "כרטיס חכם" ייעל את מערכות בקרת הכניסה, הוא עדיין טומן בחובו סיכונים, הנובעים מהתלות באמצעי פיזי – הכרטיס עצמו. אבדן כרטיס והסיכון של נפילתו לידי גורמים המעוניינים לפגוע בארגון דורשים הליכים מסורבלים של ביטול הגישה לכרטיס והחלפתו באחר. כמו כן, בעת גישה למאגרי-מידע רגישים של הארגון, נהוג להשתמש באמצעי-זיהוי נוסף מלבד הכרטיס (כגון סיסמה) לצרכי אבטחה הדוקה יותר.
עם זאת, התפתחותה של הטכנולוגיה מעמידה לרשותנו כיום אמצעי זיהוי אמין ובטוח יותר מהכרטיס – זיהוי על פי תכונותיו הביולוגיות של האדם, כאשר אלה מאוכנסות במאגר מידע, או מאגר ביומטרי מקומי. בקרה המבוססת על זיהוי ביומטרי של רשתית-העין, הקול, או טביעת האצבע (שהיא האמצעי הנפוץ ביותר לצורך זה) מספקת אבטחה מירבית, היות ומדובר באמצעי-זיהוי חד, חד ערכיים שאינם יכולים ליפול קרבן לגניבה או זיוף ואינם נמצאים בסכנת אבדן.
מקומו של הזיהוי הביומטרי בחיי היום-יום שלנו הולך גדל, ולא רק לצורכי בקרת כניסה: הטכנולוגיה העכשווית הופכת אותו לאמצעי חשוב באיסוף נתונים לצרכים שונים של גורמי ממשל וגורמים מסחריים. שימוש כזה במידע ביומטרי מוביל לחשש בקרב עובדים ומעסיקים רבים מפני השלכות שליליות של פגיעה בפרטיות שיכולות להיות למערכת העושה שימוש בנתונים ביומטריים. יש להדגיש כי התקנת מערכת מכל סוג שהוא מחייבת אמון הדדי בין הארגון לעובד. עם זאת, הטכנולוגיה מאפשרת כיום פיתוח מערכות השומרות על יתרונות הזיהוי הביומטרי תוך צמצום הסכנה לפגיעה בפרטיות העובד – מהצפנת מאגר המידע הביומטרי, ועד לאכסונו בכרטיס חכם, החוסך את הצורך בהקמת מאגר כזה.
 
כניסה לעולם המחר

בקרת כניסה, אם כן, הפכה כיום ליותר מאמצעי הבחנה בין אלה המורשים לאלה שאינם מורשים להכנס לארגון: היא מהווה גם כלי לניהול, ניטור ושליטה החוסך שעות-עבודה וכוח-אדם ואשר שומר בצורה מירבית הן על בטחונם של נכסי הארגון והן על נוחות ויעילות העובדים בו.

למידע ופרטים נוספים, אנא פנו אלינו באמצעות טופס "צור קשר"

 

הדפסת סלשלח עמוד
שלח לחבר סגור חלון
*שם החבר:
*דוא"ל:
*שמי:
*דוא"ל שלי:
*הודעה:
נקה