בלוג

האם מצלמות 4K הן תמיד הבחירה הטובה ביותר עבור הארגון שלך?

עבור רבים מאיתנו, רזולוציה ואיכות תמונה הם פרמטרים פחות או יותר זהים. בפועל, קביעת רף גבוה של מגה פיקסל לא תבטיח בהכרח תמונה באיכות טובה יותר. אז אם רזולוציה היא לא המדד לאיכות תמונה, מה כן? כדי לענות על השאלה הזאת, חשוב להבין מה אתם רוצים להשיג? עבור צוותי אבטחה, הפרמטר החשוב ביותר הוא לא איכות תמונה אלא רמת השימושיות שלה – היכולת לאתר, להכיר ולזהות אדם או אובייקט כלשהו בטווח שדה הראייה.

אם נסיט לרגע את הדיון מאיכות התמונה לרמת שימושיות שלה, נגלה במהירות שרזולוציה היא רק פקטור אחד מני רבים שדורש התייחסות במידה והחלטתם לרכוש מערכת מצלמות 4K או מצלמות אבטחה אחרות. חשוב לזכור כי להוספה של פיקסלים יש אמנם השפעה על הרזולוציה אך במקביל היא עלולה גם לפגוע ביכולת של יישומים חשובים הנוגעים לשימושיות – צבע, יחס מסגרת ההקרנה, קצב העברה ועוד.

קביעת סטנדרט לשימושיות תמונה

 • UHDTV – Ultra High Definition או 4K שולט בתגובות ההדדיות של פקטורים מרכזיים ע"י הגדרה של פרמטרים ספציפיים:
   • רזולוציה – עם רזולוציה של 8 מגה-פיקסל, צוותי אבטחה יכולים לקבל יותר פיקסלים על מטרה כלשהי ולהגדיל את טווח שדה הראייה.
   • כיול צבעים (Color Fidelity) – הפלטה השטוחה מבטיחה החזרת צבע מדויקת יותר ומאפשרת לצוותי האבטחה לזהות טוב יותר את הצבע של מכונית חשודה או את צבע הבגדים של אדם במצוקה.
   • קצב העברה (Frame Rate) – העברה בקצב של 30 פריימים בשנייה (FPS) מעלה את המודעות המצבית (Situational Awareness).
   • יחס מסגרת ההקרנה (Aspect Ratio)– יצירת תמונות ביחס 16:9 מאפשרת כיסוי נרחב יותר של השטח ומציגה יתרונות ייחודיים בכל הנוגע לצילום מרחוק של מסדרונות ארוכים ואזורים צרים.

מצלמות 4K מציגות אמנם מגוון יתרונות אך הן עדיין סובלות מהגבלות שונות שמונעות מהתעשייה לאמץ אותן במהירות רבה יותר:

 • רגישות לאור – במצלמות ברזולוציה גבוהה, הרגישות לאור פוחתת ככל שמספר הפיקסלים קטן יותר. לעובדה הזאת יש השפעה ישירה על האפשרויות הסביבתיות בהן ניתן להציב מצלמות 4K.
  כשהם מוגבלים לתא השטח של הגלאים, הפיקסלים הקטנים הללו זקוקים לרמות גבוהות יותר של אור, מה שהופך אותם לפחות אפקטיביים במצבים של תאורה נמוכה.
  רוחב פס ואחסון – מצלמות 4K צורכות פי 4 רוחב פס ואחסון בהשוואה למצלמות 1080 HDTV פופולאריות, מה שהופך אותן ליקרות פי 4 עבור הלקוח.
  טכנולוגיית עדשות – טכנולוגיית העדשות הקיימת פשוט לא מצליחה לעמוד בקצב ההתפתחות גלאי התמונות (Image Sensors). כתוצאה מכך, היצע העדשות למצלמות 4K מצומצם במיוחד. מכיוון שמצלמות 4K לא יכולות להשתמש בעדשות CS-mount סטנדרטיות, ללקוח אין ברירה אלא להשתמש בעדשות שהוא מקבל מהיצרן של המצלמה.

לסיכום, מצלמות 4K מעניקות מגוון יתרונות ייחודיים לשליטה ובקרה בשטחים גדולים. הרזולוציה הגבוהה מרחיבה את טווח שדה הראייה ובמקביל מאפשרת להתמקד באובייקט לצורך עמידה בדרישות האופרטיביות. מצלמות 4K מעניקות לכם ערך מוסף של סטנדרט שמסייע לכם להגדיר מראש את הציפיות שלכם ולשפר באופן ניכר את שימושיות התמונה ממצלמות האבטחה.

קטגוריות: מערכות בטחון
נגישות