מילון מונחים

מילון מונחים

A

זרם חשמלי ההופך את כיוונו באופן מחזורי בצורת גל סינוסואידי. שיטה זו זכתה כשיטה המועדפת למסירה ושימוש בכוח בעידן התעשייתי בגלל הקלות בהסבת מתח באמצעות מכשירים סטטיים (שנאים)

יעילות זרימת האוויר, כמות החום שהוסרה לכל יחידת רגל מעוקב של זרימת אוויר לדקה.

המרחב הפתוח (שדרה) בין שורות ארונות שרתים. יש לארגן את הארונות בכיוונים
מנוגדים ועקביים – גב מול גב ופנים מול פנים בכדי ליצור שדרות “קרות” ו”חמות “.

נקודת הגישה המרכזית לתא אלחוטי המשמשת כגשר לתעבורת תקשורת אל מכשירים אלחוטיים וממנה. ה- AP מחבר גם מכשירים אלחוטיים לחלק הקווי של רשת ה- LAN.

ANSI הוא ארגון חברות פרטי ללא מטרות רווח המשמש כגוף תקינה ומתמקד בעמידה בסטנדרטים ובדרישות מגוונות מצד התעשייה. הארגון מהווה פורום ניטרלי לפיתוח הסכמי קונצנזוס בנושאים הרלוונטיים לתקינה מרצון. הארגון ממוקם בארה״ב, מקביל ל- ISO האירופי, ובאמצעות הוועד הלאומי של ארה”ב, לארגון התקינה IEC ( הנציבות הבין-לאומית לאלקטרוטכניקה)

מערכת המשמשת לציון גודל חוט. ככל שקוטר החוט גדול יותר, כך הערך קטן יותר
(למשל AWG24 = 0.51 מ”מ).

השכבה השביעית במודל 7 השכבות (פעולות השונות הנדרשות על-מנת להעביר נתונים ברשת תקשורת) ומאפשרת ליישומים דומים או שונים במערכות שונות להשתמש בשירותי רשת כדי להחליף מידע.

ASTS הינם מתגים סטטיים אוטומטיים שתוכננו להעביר עומסים בין שני מקורות AC עצמאיים ללא הפרעה. למעשה, מתגי ASTS הם התקנים אלקטרוניים המאפשרים העברה מידית של מקורות כוח אל ה-Load. המשמעות של היכולת הזאת היא שבמידה ויש בעיה עם מקור כוח מסוים, המתגים עוברים למקור כוח חלופי במהירות כל-כך גבוהה שה-Load לא מזהה שבוצעה העברה. מתגי ASTS פופולאריים במיוחדים במקרים בהם יש צורך להגן על עומסים כבדים מפני תקלות בחלוקת הכוח. מתג ASTS רגיל מורכב משלושה חלקים עיקריים: אמצעי שליטה ומדידה, מיישר סיליקון מבוקר ו-Breaker.

ניחות בהספק או במשרעת האות המשודר. בכבלים זה בדרך כלל בא לידי ביטוי בדציבלים לכל יחידת אורך.

היחס בין ניחות הקו ל- crosstalk. נמדד בדציבלים.

B

כבלי התקשורת והחיבורים בין מבנים ראשיים באותה רשת תקשורת כמו גם חיבורי כבילת תקשורת המשתרעות בין ארונות טלקומוניקציה, חדרי ציוד ומתקני כניסה.

טווח תדרים (רוחב פס). בדרך כלל ההבדל בין הגבול העליון והתחתון של הטווח, הבא לידי ביטוי ביחידות התדר- HZ. הוא משמש לציון היכולת הפוטנציאלית של המדיום, המכשיר או המערכת. בכבלים נחושת וסיבים אופטיים רוחב הפס יורד עם הגדלת האורך.

תצורה של כבל אופקי עד 90 מטר ועד 2 מטר של כבל ציוד הבדיקה מהיחידה הראשית לחיבור בארון תקשורת ועד 2 מטר כבל ציוד בדיקה מהחיבור המרוחק ליחידה המרוחקת של הבוחן. אורך מקסימאלי הוא 94 מטר.

Beam splitter (מפצל קרניים) הוא רכיב אופטי המפצל קרן אור לשתי אלומות או יותר.
מפצלי קרניים הם רכיבים נפוצים מאוד במצלמות אבטחה ובמקרני וידיאו הודות ליכולתם להעביר מקסימום אור למצלמה. קיימים סוגים שונים של מפצלי קרניים אשר נבחרים לאור דרישות המערכת.
ככלל, קיימים שני סוגים של מפצלי קרניים: מראות דיאלקטריות (מעבירות חלק מהאור הפוגע ומחזירות חלק אחר) ומפצלי קרניים בעלי צורת קובייה המורכבת משני משולשים. לדוגמה, באמצעות שימוש במפצל קרניים של 50% (לוחית דקה המעבירה 50% מהגלים הפוגעים ומחזירה 50% מהם), ניתן לחבר שתי קרני לייזר אם מכוונים אותן נכון.

רדיוס מקסימלי שניתן לכופף כבל בכדי למנוע נזק פיזי או חשמלי לכבל / סיב או לגרום להרעה בביצועי העברת התקשורת.

אגודה מקצועית עולמית לקידום, הפצת ידע והכשרת מומחים עבור קהילת טכנולוגיות המידע והתקשורת

פנל עיוור המותקן בחללים ריקים בחזית ארון התקשורת / שרתים שאינם בשימוש כדי למנוע הגבלת מחזור הזרמת האוויר בארון.

חיבור קבוע להארקה של חלקים מתכתיים ליצירת נתיב מוליך חשמל שיבטיח המשכיות חשמלית ויכולת להוביל בבטחה כל זרם שעשוי להיות מוטל עליו.

Business process management  –  פלטפורמה / תוכנת תשתית המתארת ומבצעת תהליכים עסקיים באמצעות מחשב. השימוש במודל ממוחשב של התהליך העסקי מאפשר לגורמי המפתח, לדוגמא קציני בטחון שאינם מומחי מחשוב, לקבל תצוגה גרפית של התהליך מראשיתו ועד סופו. ראיית התהליך כולו מאפשרת שיפור תהליכים ומחברת בין צרכי הביטחון לבין צוות ההנדסה וההטמעה של המערכות הבטחוניות.

כבלים רב-סיביים בהם כל סיב אופטי מוגן עוד יותר על ידי מעטה נוסף ורכיבי חוזק אופציונליים.

יחידת מידה בריטית המבטאת אנרגיה. 1kWh=3412btu.
סף קיבולת ציוד מוגדרת בדרך כלל ב- btu / hr.

מעטה צינור רופף מסביב לסיב האופטי המשמש להגנה ובידוד.

מכלול של שני כבלים או יותר כרוכים זה בזה ברציפות ליצירה יחידה אחת לפני ההתקנה.

C

ארון סגור עם ארבע מסילות אשר משמש להרכבת מגוון רחב של ציוד בתוכם (למשל מאווררים,
פסי חשמל, התקני חיבור, מכשירים, חיווט וכו ‘). הארונות זמינים במגוון רחב של גדלים להתקנה על קיר או העמדה.

תכנית המותאמת לסימון ושילוט כבלים כדי לזהותם על בסיס ANSI / TIA / EIA-606, תקן ניהול לתשתית התקשורת של מבנים מסחריים. התוכנית מופעלת בעת זיהוי הכבל או החומרה המשויכת אליו.

שילוב של כבלים וחומרה המשמשים בתשתית התקשורת.

הוצאות הון, עלות רכישת ציוד הון ראשוני.

ANSI / TIA / EIA-568-C, התקן הצפון אמריקאי לכבלים, מתאר תכונות מכניות ומאפייני העברה או כבלים שזורים המסווגים לפי קטגוריות ייחודיות (למשל קטגוריה 5, קטגוריה 6 וכו ‘).

ISO / IEC 11801, התקן הבינלאומי לכבלים ומסמכי סטנדרטיזציה מקומיים, מגדיר רכיבי כבילה על סמך פרמטרי ביצועי השידור של הכבלים השזורים, כגון הנחתה ואובדן מידע בטווח תדרים מוגדר.

כבל נחושת זוגות שזורים בעל התנגדות 100אוהם (ohm) העומד או עולה על המפרט בתקן ANSI / TIA / EIA-568, תקשורת לכבלים תקשורת לבניין מסחרי, ו- ISO / IEC 11801, כבלים גנריים עבור לקוחות, עבור שידורים של עד 100 מגהרץ (MHz).

כבל נחושת זוגות שזורים בעל התנגדות 100אוהם (ohm) העומד או עולה על המפרט בתקן ANSI / TIA / EIA-568, תקשורת לכבלים תקשורת לבניין מסחרי, ו- ISO / IEC 11801, כבלים גנריים עבור לקוחות, עבור שידורים של עד 250 מגהרץ.

כבל נחושת זוגות שזורים בעל התנגדות 100אוהם (ohm) העומד או עולה על המפרט בתקן ANSI / TIA / EIA-568, תקשורת לכבלים תקשורת לבניין מסחרי, ו- ISO / IEC 11801, כבלים גנריים עבור לקוחות, עבור שידורים של עד 500 מגהרץ.

תשתיות הקירור הן צרכניות האנרגיה הגדולות ביותר במרכזי נתונים. כל שיפור בתשתיות הקירור משפיע באופן ישיר על מדד ה- PUEהמשמש לבדיקת יעילות התשתיות במתחם. PUE הוא כלי יעיל אך הוא אינו מאפשר לבדוק האם מערכות הקירור השונות מנוצלות באופן אידיאלי ומהו פוטנציאל הקירור המקסימאלי שלהן. היכולת של מערכות הקירור לסלק חום נמדדת בתפוקת קירור -Cooling capacity. מדד תפוקת הקירור (CCF) מאפשר למנהלי מרכזי נתונים למקסם את תפוקת מערכות הקירור, למנוע בזבוז מיותר ולהוזיל את עלויות התפעול.
הדרך המהירה והפשוטה ביותר לקבוע האם מערכות הקירור מנוצלות באופן אידיאלי היא לחשב את ה-CCF. CCF הוא הגורם הקובע את היחס בין תפוקת הקירור הכוללת לעומס הקריטי. ברגע שה-CCF מחושב, ניתן להתחיל וליישם פתרונות שונים לניהול זרימת אוויר (AFM) באופן מדוד ומבוקר. כל הפחתה בגורם ה-CCF משמעותה יעילות אנרגטית משופרת שתאריך את שנות פעילותו של מרכז הנתונים.
חישוב ה-CCF מבוצע ע”י חילוק של סך תפוקת הקירור (Kw) ב-110% עומס קריטי (Kw). ככל שדירוג ה-CCF קרוב יותר ל-1, הדבר מצביע על יעילות אנרגטית גבוהה. דירוג של 1.5 עד 3 מעיד על יעילות אנרגטית בינונית ודירוג CCF גבוה מ-3 מעיד על יעילות אנרגטית נמוכה במיוחד.

רגל מעוקב לדקה, יחידה של קצב זרימה, המשמשת בדרך כלל לציון זרימת אוויר.

נתיב ההולכה מקצה לקצה המחבר בין שתי נקודות בהן מחובר ציוד ספציפי ליישום. TIA / EIA TSB67 מגדיר עורק של עד 90 מטר כבל אופקי עם מחברים (אזור עבודה וחדר תקשורת), בתוספת של עד 2 מגשרים באורך כולל של עד 10 מטר.

יחידה המורכבת ממדחס, מעבה וחתך הרחבה. בחלקי העיבוי וההרחבה כמעט תמיד יש מים או גליקול כחומר העברת החום לשאר המערכת; מים / גליקול ראשוני בצד המעבה ומי שומנים בצד ההתרחבות.

Chilled Water הוא אחד המרכיבים המרכזיים במערכות קירור מסוג Hydronic. מערכות מתקדמות אלו מהוות אלטרנטיבה מוצלחת במיוחד למקררים המסורתיים שפועלים במרבית המערכות לקירור אוויר, שכן הן משתמשות במים בכדי לשנע אנרגיית חום מהבניין החוצה, וכך מסייעות לצנן את הטמפרטורה בתוך המבנה.
במרבית הפרויקטים המים המצוננים מופקים בשטח המתקן באמצעות צ’ילרים גדולים או מכל קירור. מתקנים אלו כוללים מערכות לחילוף אנרגיה שלוכדות את אנרגיית החום במים ומוליכות אותה החוצה. פעולה זו מאפשרת לצנן את המים ולהשתמש בהם בכדי להוריד את הטמפרטורה בבניין. המים המצוננים מוזרמים בצינורות של מערכת הקירור ללא הפסקה, סופגים אנרגיית חום מתוך הבניין ומוליכים אותה החוצה. לאחר שהם מצוננים הם חוזרים פנימה ושב מבצעים את אותה פעולה.

Chipless RFID tag הוא תג קרבה (RFID) שאינו תלוי בשבב סיליקוני. חלק מהתגיות ללא שבבים משתמשים בפלסטיק או בפולימרים מוליכים במקום שבבים מבוססי סיליקון. אחרים משתמשים בחומרים שמשקפים בחזרה חלק מגלי הרדיו שנשלחים אליהם. מחשב מבצע צילום של גלי הרדיו שמוקרנים חזרה ומשתמש בו כטביעת אצבע על-מנת לזהות את האובייקט עם התגית. חברות רבות החלו להטמיע בשנים האחרונות סיבי RF מחזירי אור בנייר במטרה למנוע את האפשרות של העתקת מסמכים עסקיים מסווגים. יחד עם זאת, לתגים חסרי שבבים שמשתמשים בסיבים מוטמעים יש חיסרון אחד בולט לשימוש שרשרת האספקה – ניתן לקרוא רק תג אחד בכל פעם.

אחת ההשפעות המגבילות את תכונות ההולכה של סיבים אופטיים על ידי ייצור התפשטות פולסים בטווח.

סיווגי יישומים לכבלים שהוגדרו על ידי ISO / IEC 11801, כבלים גנריים עבור חצרות הלקוח.

תקן ISO / IEC לביצועי שידורים בתדר 250 מגהרץ. תקן זה מתיישר עם ביצועי הכבלים המוצעים בקטגוריה 6.

תקן ISO / IEC לביצועי שידורים בתדר 500 מגהרץ. תקן זה מתיישר עם ביצועי הכבלים המוצעים בקטגוריה 6A.

תהליך שבירת סיב אופטי על ידי שבר מבוקר של הזכוכית בכדי להשיג קצה סיב אופטי שהוא שטוח, חלק ובניצב לציר הסיבים האופטיים.

מכשיר החותך את קצות הסיבים האופטיים באופן מבוקר כדי לקבל חתך שטוח וחלק.

Close-coupled cooling היא טכנולוגיית קירור אוויר שממקמת את מקור הקירור המרכזי קרוב ככל הניתן לשרתים ומערכות IT שמייצרים את עיקר החום. במקום לקרר את כל החדר, מערכות Closed-coupled cooling מצמצמות את הנתיב שבו האוויר צריך לזרום מיחידת הקירור, דרך ציוד ה-IT ובחזרה ליחידת הקירור. ארונות אלו מסוגלים לקרר ציוד עד 30KW לארון לעומת 4KW בארון רגיל . צריכת החשמל לקירור תרד בין 25%-60% עבור היחידות שבאזור זה . קירור מסוג Close-coupled cooling חוסך בהוצאות החשמל במידה כזו שההשקעה מוחזרת תוך שלוש עד חמש שנים . ניתן ליישם פתרון כזה תוך ימים מעטים ללא צורך בהשבתת החדר.

מעבר שדרתי בו חזיתות ארונות השרתים פונות זו אל זו. זרימת האוויר המצונן מופנית לשדרה זו כך שתוכל לאחר מכן להיכנס לחזיתות הארונות בצורה יעילה ביותר.

אזור בו טמפרטורת האוויר הסביבה נמצאת מתחת לרמות הרצויות. בדרך כלל נגרמת על ידי ניהול זרימת אוויר לא יעיל המחייב נקודת קביעת טמפרטורה נמוכה מזו שתידרש עם ניהול זרימת אוויר תקין.

Concept of operation – מסמך / תהליך המתאר את מאפייני המערכת המוצעת, יכולותיה, דרישות הלקוח וכיצד ניתן להשתמש ביכולות השונות של המערכת על מנת להתאימה לצרכי הפעולה של הארגון.

מזגן חדר מחשב המשתמש בקירור ובמדחס. קירור האוויר במרכז הנתונים מתבצע על ידי זרימת אוויר דרך סלילי האידוי שבהם “הרחבה ישירות של נוזל הקירור”.

מערך חיבור בין תעלות כבלים, מערכות משנה וציוד באמצעות כבלי גישור המתחברים לפנלי התקשורת בכל קצה.

רעש או הפרעה הנגרמים כתוצאה מצימוד אלקטרומגנטי מנתיב אות אחד למשנהו. ביצועי המפגש מתבטאים בדרך כלל בדציבלים.

CSI היא שיטת מדידה שנועדה לספק אינפורמציה חשובה אודות מצב הקירור של מרכזי נתונים. דליפה מהרצפה, בעיות איטום, אריחים חסרים, מערבולות אוויר וגורמים נוספים עלולים לגרום לאוויר החם ולאוויר הקר להתערבב אחד עם השני ולפגוע ביעילות תפקוד המתקן. אינדקס CSI מכמת את כמות האוויר החם שמתערבב עם אוויר קר במעברים ובאזורים השונים של מרכז הנתונים, טרם הכניסה לשרתים, ומודד את טמפרטורת הקירור בתעלות האוורור – טמפרטורה גבוהה מצביעה על אחוז גבוה של אוויר מעורבב ובעיה ביעילות האנרגטית. השיטה פותחה על ידי SynapSense – אחת החברות הגדולות בעולם התשתיות האלחוטיות למרכזי נתונים.

פורמולת חישוב CSI-
CSI (t) = Ttop (t) – Tref (t)
Thot (t) – Tref (t)
Ttop – server inlet temperature
Tref – CRAC supply temperature
Thot – server discharge temperature

D

שכבת הקו במודל שבע השכבות. אחראית על אספקת העברת נתונים אמינה מנקודה לנקודה בצורה של מסגרות ברשת LAN.

סיבים שאינם בשימוש ואינם מועברים בהם אור. עודף סיבים המותקנים לקראת הרחבת המערכת.

זרם ישר. זרימת מטענים חשמליים דרך תווך מוליך במגמה קבועה. בעוד שהוא מעט יעיל יותר מאשר זרם חילופין אם נעשה בו שימוש בין צד ה- DC של האל-פסק לבין ספקי הכוח בציוד ה- IT. השיטה לא זכתה לקבלה רחבה במרכזי נתונים מודרניים.

DCIE הוא מדד לבחינת היעילות האנרגטית של מרכזי נתונים. מדד זה מתאר את היחס בין סך צריכת החשמל של ציוד המחשוב במתקן (IT Equipment Power) לסך צריכת החשמל של כל הדאטה סנטר (Total Facility Power). למעשה, מדובר במדד הפוך למדד ה-PUE שכן הוא בוחן את אותם פרמטרים. מדד ה-DCIE האידיאלי הוא 100% – שווה ערך ל-1PUE . המדד פותח על ידי חברי ארגון “Green Grid” במטרה לשפר את היעילות האנרגטית של מרכזי נתונים.

נוסחת חישוב DCIE:
DCIE = 1 / PUE = IT Equipment Power / Total Facility Power x 100%

יחידה סטנדרטית לביטוי הגברה או אובדן שידור, הנגזרים מיחס של מופע האות או מתח האות.

ההבדל בעיכוב ההתפשטות בין זוג הגידים המהיר לאיטי בכבל או מערכת כבילה.

ההבדל בטמפרטורה בכניסת ויציאת הציוד, למשל, ההבדל בין הטמפרטורה בין הכניסה והיציאה של ציוד IT או בין כניסת ויציאה של יחידת קירור (CRAC או CRAH). דלתא T, זרימת אוויר ופיזור תרמי נמצאים ביחס:

פיזור תרמי = זרימת אוויר * דלתא T * חום אוויר ספציפי.

הכרטיס החכם מבוסס על טכנולוגיית DESFire אשר מדורגת בעולם כבעלת אבטחה מהגבוהות ביותר. הכרטיס מזדהה על גבי תקשורת מוצפנת ונתמך על ידי היצרנים המובילים בעולם לרבות סוגי קוראים כגון: קורא RFID, קורא ביומטרי, קורא עם קודן. כל העברת כרטיס חכם מול קורא בקרת כניסה, מחוללת סט נתונים שונה, ייחודי וחד פעמי על כל פעולה עבור אותו הכרטיס. הכרטיס החכם מסוג DESFire בעל מוניטין מעולה, לכן יצרני ציוד מובילים בעולם אימצו את הטכנולוגיה כך שציוד בקרת כניסה תומך בכרטיסים חכמים ובכל רחבי העולם הכרטיס משמש לצורך בקרת כניסה למוסדות ממשל וגופים ביטחוניים, גופי תעשייה ובנקאות, גופים פיננסים, ביטוח וחברות אשראי, ביקורת גבולות ועוד.

הטמפרטורה בה האוויר מגיע לרוויה של אדי מים. נקודת הטל קבועה לכמות ספציפית של מים בכמות מסוימת של אוויר ואילו הלחות היחסית משתנה עם הטמפרטורה. המפרט האחרון של ASHRAE לתנאים סביבתיים של מרכזי נתונים כולל גבול לחות עליון על בסיס נקודת הטל.

1. ברוב החומרים, פרמטרי ההתפשטות האופטית תלויים באורך הגל. התופעה גורמת להתרחבות הפולסים האופטיים ולמשך זמן ארוך יותר. שלושת סוגי הפיזור בסיבים אופטיים הם אפנון, חומר וגל מוביל.
2. הרחבת פולסי האור הנקלט לאורך הסיב.

DRP היא תוכנית שמטרתה להתמודד עם אירועי חירום (שריפה, הצפה, רעידת אדמה וכד’) שעלולים להשבית את התשתית הטכנולוגית החיונית לפעילותו התקינה של ארגון. התוכנית כוללת תהליכים ונהלים קבועים המשמשים את הארגון בזמן אמת ומסייעים לו להתאושש במהירות.

תוכניות DRP מציגות מגוון יתרונות בולטים הכוללים ניהול נכון של מרכזי נתונים, הגנה ושמירה של המידע הארגוני, הבטחת היכולת להתמודד עם תרחישים קיצוניים וחזרה לפעילות ייצור תוך שמירה על זמני השבתה מוסכמים ומקובלים.

תוכניות DRP הן כלי מרכזי בכל הנוגע להמשכיות עסקית ומאפשרות, בין השאר, שכפול המידע הקיים ממידע מקור להעתק נפרד בתוך המערכת, שכפול המידע ושמירה על שלמות הנתונים באמצעות רפליקציה לאתרים מרחוקים, אפשרות ניוד אפליקציות ויצירת זמני תגובה מינימאליים לחזרה לעבודה תפעולית, פתרונות ארכיב למידע ארגוני ועוד. השימוש בפתרונות חכמים אלו מאפשרים החזר השקעה (ROI) מובהק.

פתרונות התשתית והאינטגרציה של בינת יישום מערכות מספקים מענה מקיף למגוון צורכי תשתיות התקשורת ומערכות הבקרה והביטחון בארגונים גדולים. לקוחות החברה נהנים מהפתרונות המתקדמים ביותר לשמירה על נתוני הארגון באמצעות תכנון, ניהול וביצוע של כלל התשתיות הקריטיות באתרי DRP למרכזי הנתונים. פתרונות אלו של בינת יישום מערכות מבוססים על ניסיון רב שנצבר, תוך שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

E

Erbium Doped Fiber Amplifier הינו מגבר המבוסס על סיב אופטי מאולח ביוני ארביום Er+3.
בחומר זה, ניתן להעלות אלקטרונים לרמה אנרגטית גבוהה על ידי “שאיבה אופטית” באורך גל של 980 ננו-מטר או “שאיבה” באורך גל של 1480 ננו-מטר. זמן החיים ברמה העליונה הוא כ-7 מיקרו-שניות, ולאחריו האלקטרונים יורדים לרמת אנרגיה נמוכה יותר, שהמרחק ממנה לרמת היסוד מתאים לאורכי גל סביב 1550 ננו-מטר, המשמשים בתקשורת אופטית.
על-מנת שלא ייווצר מהוד בתוך המגבר (דבר שעלול ליצור הגברה לפוטונים שמקורם בפליטה ספונטנית ולא לאות אותו אנו רוצים להגביר), מחברים בכניסת וביציאת המגבר איזולטור אופטי (רכיב המאפשר מעבר אור בצורה חד-כיוונית, בדומה לדיודה עבור זרם חשמל). את הלייזר השואב ואת האות מחברים לתוך המגבר בעזרת מצמד סיבים אופטיים מסוג WDM. את הלייזר השואב ניתן לחבר בכניסת המגבר (שאיבה קדמית) או ביציאת המגבר (שאיבה אחורית).

Emergency Power Off Switch – EPO – מתג ניתוק החירום, הוא מתג הגנה שמאפשר להשבית את כל מערכות החשמל בחדר המחשב בו זמנית במקרה של מצבי חירום כגון שריפה, הצפה וכד’.

בלחיצת כפתור אחת המתג מנתק את החשמל לכל מערכות ה-IT, הקירור ומיזוג האוויר, ומצמצם באופן משמעותי את הסיכוי להתפשטות השריפה ואת הסיכון לפגיעה באנשים ובציוד שבמתקן.

בשנים האחרונות הפך השימוש במתגי EPO לנפוץ במיוחד בתעשיית הטלקומוניקציה וטכנולוגיית המידע וכיום ניתן למצוא אותם כמעט בכל מרכז נתונים מודרני וחדרי ציוד עם מערכות UPS.

EFC הוא מונח המתאר את מספר הארונות המלאים שהיו יכולים להיכנס באופן תיאורטי ל-Data Center, במידה וכל הציוד שבמתקן היה מוכנס לארונות. EFC משמש ככלי עזר עבור מנהלי מרכזי נתונים ומסייע להם להבין טוב יותר כיצד לנצל בצורה אופטימאלית את שטח הרצפה שעומד לרשותם.

ארגון שקובע סטנדרטים לממשקים כדי להבטיח תאימות בין ציוד תקשורת נתונים לציוד מיתוג נתונים.

מדד של צימוד האות הלא רצוי ממשדר בקצה הקרוב לזוג סמוך שנמדד בקצה הרחוק, ונורמל עד לרמת האות שהתקבלה.

EMI הן הפרעות אלקטרו-מגנטיות המשבשות את פעילותם התקינה של מעגלים חשמליים, אם באמצעות אינדוקציה או באמצעות קרינה אלקטרו-מגנטית הנפלטת ממקור חיצוני. הפרעות EMI עלולות לקטוע, לחסום ולפגוע בצורה ניכרת בפעילותו התקינה של מעגל חשמלי ולגרום לאובדן של נתונים נרחב.

הפרעות EMI פוגעת לרוב במקלטי רדיו הפועלים בשטחים עירוניים בתדר AM, אך הן עלולות לפגוע גם במקלטים בתדר FM, מכשירי טלפון סלולאריים, שידורי טלוויזיה, מכ”ם, בקרת תעבורה אווירית, זימוניות ושירותי תקשורת אישיים (PCS), ועוד.

השימוש בציוד אלקטרוני רגיש מחייב את ספקי התשתיות למצוא פתרונות שיסייעו בבידוד, חסימה, סיכוך והשקטה של אותות רעש אלקטרוניים בתדרים שונים של קרינה אלקטרו-מגנטית. במטרה להבטיח כי ציוד אלקטרוני יעבוד ללא הפרעה או בהפרעה מזערית, נקבעו תקנים לציוד אזרחי וצבאי הנוגעים במספר פרמטרים, בניהם הגבלת רמות פליטת אנרגיה אלקטרומגנטית וחסינות מקרינה לציוד אחר.

IEC 61156-5 ו- IEC 61156-5 הם תקנים בינלאומיים עבור כבלי תקשורת להתקנה קבועה וכבלי תקשורת לסביבת העבודה. תקנים אלו מגדירים את התכונות הנדרשות מהכבלים בנושא EMC ברמות שונות, הן מבחינת דרישות תקשורת והן מבחינת הפרעות ורעשים אלקטרו-מגנטיים, בהתאם לסביבת ההתקנה.

CAT6 ו- CAT-6A הם כבלי נחושת אשר עובדים בתדרים של עד Mhz250\Mhz500, בהתאמה, ותומכים ברשתות עם קצב העברה של 100/1000/10000MHz. כבלים אלו, כאשר הם מסוככים, מציגים עוצמת אות חזקה ביחס לרעש והפרעות ממקורות חיצוניים –מאפיין שמסייע לשפר את אמינות המידע המועבר בין אפליקציות הרשת השונות.

ציוד בעל מאפייני EMI/RFI משופרים מעניק חסינות להפרעות חיצוניות ומניעת הקרנת הפרעות לסביבה, תכונה חשובה בכל הנוגע לאבטחת מידע ותקשורת זמינה ואמינה ברשתות. מהנדסי מכונות נוהגים להתגבר על בעיות EMI בדרכים שונות, בניהן שימוש במתכות מיוחדות (Mu-metal) המאפשרות להסית את השדה המגנטי.

Emergency Escape lighting היא תאורה שמותקנת לאורך נתיב מילוט ומאפשרת יציאה בטוחה של אנשים מבניין בעת מצב חירום. לתאורה זו יש מספר מטרות: לסמן בבהירות היכן נמצא נתיב המילוט, לספק תאורה לאנשים שהולכים בנתיב ולאפשר זיהוי של ציוד למצבי חירום ולכיבוי אש. אופי המתקן, גודלו וסוג החומרים שנמצאים בו, הם אלו שיגדירו את מורכבות ציוד תאורת החירום הנדרשת.

פרוטוקול LAN המשתמש במבנה עורק לוגי בעל גישה מרובה ע״י רגשי זרם על העורק כדי לאתר התנגשויות בתקשורת.

F

1. משמש לתיאור ההכנה הפיזית של זוגות סיבים היוצאים ממעטה הכבל כדי להקל על מיקום וחיבור הסיב ע״י התכה או בלוק חיבורים.
2. התקן המשמש לאפשר חיבור של גדילי סיבים אופטיים.
3. כבל רב סיבי הבנוי בעיצוב הדוק לחיבור קל.

הפרעה שנמדדת בקצה הרחוק ממנו מועבר האות המטריד.

מערך תקשורת לפיו נתונים חשמליים מומרים לאנרגיית אור ומועברים באמצעות סיבים אופטיים.

קירור באוויר חיצוני (Free Cooling) היא שיטת קירור המאפשרת לנצל את האוויר החיצוני באזור הגיאוגרפי של מרכז הנתונים על-מנת לצנן את השרתים “בחינם”, ללא צורך במערכות מיזוג אחרות. מרכזי נתונים רבים משתמשים בשיטה כפיתרון לחיסכון בחשמל ולצורך גיבוי במצב של תקלה.

במערכות Free Cooling האוויר החיצוני נחשף לזרם של מים, טיפות המים סופגות חום מהאוויר ומתאדות כך שהלחות היחסית של האוויר עולה אך הטמפרטורה יורדת בשל העובדה שהמים משתמשים בחום מהאוויר בכדי להתאדות. לאחר מכן האוויר המצונן מוזרם למרכז הנתונים דרך מערכת מסננים.

מחבר קבוע המשמש להיתוך חום מקומי מספיק כדי להמיס קצוות של שני סיבים אופטיים יחדוליצור סיב יחיד רציף.

G

הממשקים הפיזיים של ג’יגה אתרנט בנויים בצורה מודולארית ע”י אלמנטים הנקראים GBIC.
Gigabit Interface Converter הוא ממיר-משדר שתפקידו להמיר אותות חשמליים לאותות אופטיים ולהיפך. GBIC משמש כבקר פעילות ממשקים ברמת החומרה וכממשק תקשורת בעל קצב העברת מידע מהיר לסיבים אופטיים – לפחות ג’יגה בייט אחד לשנייה. רכיבים אלו מאפשרים תצורה ושדרוג של רשתות תקשורת אך אינן ניתנים להחלפה בזמן פעולת המערכת. התקני GBIC נחשבים לחסכוניים במיוחד כיוון שהם אינם דורשים החלפת לוחות שלמים במערכת. ל-GBIC יש גם ורסיה קטנה יותר – SFP – small form factor pluggable transceiver.

סיבים אופטיים בו מדד השבירה של ליבת הסיב נמוך יותר כלפי חוץ הליבה וגדל בהדרגה במעבר לכיוון מרכז הליבה. מדד השבירה מחזיר את קרני האור פנימה ומאפשר להם לנוע מהר יותר במדד התחתון של שבירה. המטרה היא להפחית את הפיזור המודולרי ובכך להגדיל את רוחב הפס של הסיבים.

חיבור מוליך, בין אם במכוון ובין בשוגג, בין מעגלי חשמל (טלקומוניקציה) או ציוד לאדמה, או לאיזה גוף מוליך המשמש במקום האדמה.

H

יחידה למדידת תדר המוגדרת ביחידות מחזורים בשנייה.

כבילה אופקית הכוללת גם את שקע הקצה ופנל התקשורת.

עבר שדרתי בו גב ארונות השרתים פונות זו אל זו. אוויר פליטה מחומם מהציוד המותקן בארונות נכנס לשדרה זו ואז מופנה אל פתחי החזרה של ה- CRAC.

אזור, בדרך כלל קשור לארונות השרתים, שבהם טמפרטורת האוויר הסביבה היא מעל לרמות המקובלות. בדרך כלל נגרמת על ידי ניהול זרימת אוויר לקוי (אספקת אוויר קרירה לא מספקת או עודף הפצת אויר).

High Performance Data Center הוא שם כולל למרכזי נתונים מודרניים שתוכננו להכיל פליטת חום גבוהה של יישומי שרת (מעל 250W/sq ft). ככלל, מרכז נתונים נחשב לבעל ביצועים גבוהים במקרים בהם העמסת ה-kW במתקן היא גבוהה מהממוצע, לרוב בטווח שבין 11-25Kw לכל ארון. רעיון ה- HPDC מונע ע”י מספר חברות מובילות וגופי מחקר ששמו להם למטרה לצמצם את צריכת האנרגיה במרכזי נתונים וליצור פרדיגמה חדשה לנושא זרימת האוויר ב- Data Center.
מרכזי נתונים מסוג HPDC משלבים בתוכם טכנולוגיות HVAC ישנות וחדשות ומציגים ביצועים טובים יותר בהשוואה למרכז נתונים סטנדרטי, בכל הנוגע לצריכת אנרגיה, ניהול תרמי, עלות התפעול ועוד. המנהלים של מרכזי נתונים אלו נהנים מגישה מיידית לנתונים חשובים שמסייעים להם למקסם את תפקוד המתקן.

HVAC הינה מערכת צינון, חימום או אוורור המבוססת על מנגנון ויסות ובקרה. כל התקן חומרה דורש אקלים סביבתי שונה – מערכות HVAC מאפשרות שליטה על הטמפרטורה בחללים השונים במתחם באמצעות מערכת בקרה ייעודית לכל אזור.
השליטה המרכזית על מערכות HVAC מאפשרת להפיק מקסימום אנרגיה מאותו מקור כוח – מאפיין שהופך אותן ליעילות במיוחד ולא פשוט חשוב – חסכוניות באנרגיה. תפעול המערכת מבוצע באופן מרוכז על ידי אחראי מערכת או באמצעות תפעול מקומי של העובדים השוהים בחדרים שונים.
מערכת HVAC משמשות לרוב כפיתרון כולל, יעיל וזול, לכל נושא המיזוג והאוורור במבנים גדולים כגון: מבני תעשייה, מבני משרדים, גורדי שחקים וכד’. מערכות HVAC מתוכננות באיכות גבוהה ובתאימות לתקינה, והן נחשבות לאמינות, נוחות לתחזוקה וידידותיות לסביבה. יתרון בולט נוסף הוא שבניגוד למערכות אחרות, התקנת מערכת HVAC דורשת השקעה חד פעמית.
פתרון קירור ייחודי נוסף, חסכוני ומודולארי הן יחידות קירור בשיטת ה- InRow. יחידות אלו הממוקמות בצמוד לארונות השרתים והתקשורת, שואבות ומקררות את האוויר החם הנפלט מהשרתים ומציוד התקשורת, ואז מזרימות אותו באופן נקודתי היישר לקדמת הארונות. לפתרון זה מספר יתרונות מובהקים – העיקרי שבהם: חיסכון ניכר בצריכת האנרגיה.

מכלול של שני כבלים או יותר, מאותם סוגים או קטגוריות שונות, המכוסה על ידי מעטה כולל אחד.

I

עליות מתח בודדות ארעיות, בעלי משרעת אקראית ותוכן ספקטרלי.

טכנולוגיית קירור המותקנת בין שורת ארונות שרתים השואבת אוויר חם מהשדרה החמה ומספקת אוויר קריר לשדרה הקרה ובכך ממזערת את נתיב האוויר.

אם IoT הוא מונח שמייחס לחיבור הסביבה האישית שלנו (בית, מכונית ובגדים) אל האינטרנט, המונח IIoT מתייחס לחיבור של מכונות “גדולות” ותעשייתיות לאינטרנט. החל מענף הבריאות, דרך סקטור האנרגיה, התחבורה, וכלה בענפי הייצור, הערכות הן, שעד שנת 2020 כ-50 מיליארד מכונות יחוברו לאינטרנט, בהן מכשירי אקספלורציה וקידוח, תחנות כוח, מנועי מטוסים, מערכות הסעה, מכשור רפואי ועוד. לחיבור זה השלכות מרחיקות לכת בתחום הביג דאטה, אבטחת מידע ועוד. באמצעות ניהול המידע המגיע ממכונות, ניתן לשפר תפוקה של תהליכים תעשייתיים, למשל -הגברת ייצור חשמל בתחנת כוח, או חיזוי עומס הצפוי במחלקות בתי חולים והיערכות בהתאם באמצעות טכניקות של ניתוח תמונה המופקת ממצלמה בדלפק הקבלה בבית חולים. המהפכה הזו מתרחשת בחסות תוכניות ממשלתיות השואפות שענף הייצור יהיה מונע מטכנולוגיות חכמות, ובמדינות תעשייתיות מובילות כמו ארה”ב, סין והודו נעשים מאמצים את המהפכה כדי שענף הייצור יתרום לתל”ג הלאומי.

האוויר שנכנס לציוד. עבור ציוד מיזוג אוויר זהו האוויר המחומם שחוזר להתקרר, הנקרא גם אוויר חוזר. עבור ארונות ושרתים זהו האוויר הקריר שנכנס לציוד.

1. אובדן הנובע מהכנסת רכיב תקשורת על קו השידור/קליטה.
2. במערכות סיבים אופטיים אובדן האות האופטי שנגרם כתוצאה מהכנסת רכיב, כגון מחבר, מצמד או ריתוך בנתיב אופטי רציף.

רשת מחשבים (שרתים) עולמית המקשרת את המשתמש לעסקים, סוכנויות ממשלתיות, אוניברסיטאות ואנשים פרטיים.

Inter-ferometric Intensity Noise -INN הוא הרעש שנוצר בתוך סיבים אופטיים נגרם כתוצאה מההשתקפות האחורית (Back reflection) שכל סיב יוצר עקב פיזור ריילי (Rayleigh scattering). מכשירים למדידת החזרים במישור התדר (Optical Time Domain Reflectometer) משתמשים בפיזור זה למדידת שינויים במרחק לאורך הסיב. אינטרפרומטריה היא טכניקה שמבוססת על פיצול חזית גל ואיחודה מחדש תוך ניצול ההתאבכות בין חזיתות הגלים המפוצלות לאחר שהתאחדו. למרות שאינטרפרומטרים ניתן עקרונית לבנות בכל הספקטרום האלקטרומגנטי השימוש העיקרי הוא בתחום האופטי על ידי פיצול קרני אור. התמונה שתתקבל באמצעות האינטרפרומטר נותנת מידע על הפרש הדרכים האופטיות בין שתי הקרניים ביחס לאורך הגל של האור.

טכנולוגיית תקשורת המשתמשת באינטרנט לתקשורת.

ngress Protection הוא מקדם בעל שתי ספרות המגדיר את רמת האטימה במעטפת של ציוד חשמלי שמתחו הנומינלי אינו עולה על 1000 וולט בזרם חילופי (AC), או 1200 וולט בזרם ישיר (DC). מקדם זה נקבע לצורך תכנון ושימוש בציוד חשמלי בתנאי שטח שונים, הגנה על בני אדם ומניעת חדירה של אבק, לכלוך, מים ולחות לציוד חשמלי.

תקן ה-IP נקבע ע”י הנציבות האירופאית לתקינה אלקטרו-טכנית (CELENEC). מכון התקנים הישראלי (מת”י) אימץ תקן זה בתקן ישראלי – ת”י 981 (2007). הגרסה הבינלאומית המלאה לקוד הדירוג כוללת שלוש ספרות המייצגות את דרגת ההגנה כנגד גורם סביבתי מסוים. הספרה הראשונה מתייחסת לחדירת חלקיקים מוצקים והגנה מפני מגע מקרי, השנייה לחדירת נוזלים והשלישית לפגיעה חיצונית. הספרה האופיינית הראשונה מסומנת בספרות 1-6, ואילו הספרה השנייה מסומנת בספרות 1-8. ככל שהספרות גבוהות יותר, כך עולה גם רמת האטימות. כאשר אין צורך להגדיר ספרה, נהוג להשתמש באות X.

כמו כן, מגדיר התקן את רמת המיגון לבני אדם מפני גישה לתוך המארז/מעטפת של המוצר.תקינה זו, נפוצה בעיקר במחברי RJ45 המיועדים לרוב לתקשורת ומחברים אחרים הנדרשים לפעול בתנאי שטח מאתגרים.

Rating הוא סיווג של מידת ההגנה והאטימות של מכשיר מסוים מפני חדירת מים. הסיווג מורכב מצמד האותיות האנגליות IP ומשתי ספרות, המוגדרות על ידי תקן IEC 60529 של הנציבות הבינלאומית לאלקטרוטכניקה. הספרה הראשונה מסווגת את מידת האטימות לאבק לפי התקן, והספרה שנייה מסווגת את מידת האטימות למים לפי התקן. מספר ה- IP Water Proof נע בין 0-9 וככל שהמספר גבוה יותר, רמת האטימות בפני מים טובה יותר. לדוגמא: מכשיר שדורג כ-IP Water proof 7, עמד בבדיקת הטבלה במים בעומק 1 מטר למשך 30 דקות.

International Organization for Standardization – הארגון הבינלאומי לתקינה
Internation al Electrotechnical Commission – הועדה בינלאומית האלקטרוטכנית.
מפתחות ומגדירות יחד תקני כבילה בינלאומיים.

K

מקלדת, וידאו, עכבר. טכנולוגיית ממשק המאפשרת למשתמשים לגשת למספר שרתים מרחוק מאתר KVM אחד או יותר. בצורה מעורפלת יותר, יכולה להיות משמעותה גם מכונה וירטואלית מבוססת גרעינים: גרסה של מכונה וירטואלית Java למכשירים קטנים עם זיכרון מוגבל.

L

Laser-Optimized Multi-Mode Fiber (או OM4) הם סיבים אופטיים המיועדים להעברת קצב נתונים למרחקים קצרים של מאות מטרים (רשתות LAN, בתוך בניינים ובין בניינים סמוכים), כאשר המידע מועבר במספר אופנים במקביל. בסיבי Multi-Mode האור עובר במעטפת הסיב (Cladding) במספר מסלולים, מה שגורם לכך שפולס אור קצר בכניסה ימרח ביציאה, דבר אשר מגביל את קצב התקשורת בסיבים ואת מרחקי השידור. סיבים אופטיים מסוג Multi-Mode לתקשורת מחולקים ל-4 תקנים: OM1, OM2, OM3 ו-OM4 כאשר OM4 הוא תקן לסיבים אופטיים בעלי ליבה בקוטר 50µm. הצבע המקובל למעטפת של סיבי אופטיים מסוג Multi-Mode בתקן OM4 הוא טורקיז.

מכשיר בדיקה הכולל דיודה או לייזר פולט אור המשמש ליצירת אורך גל לבדיקת מעבר אור בסיבים אופטיים של כבלים אופטיים.

קו הולכה מקצה לקצה כחלק מתשתית רשת התקשורת. קישורי כבלים כוללים את כל הכבלים וחומרת החיבור המהווים את מערכות המשנה האופקיות או עמוד השדרה. כבלי גישור אינם כלולים כחלק מהקו. יכול להיות באורך של עד 90 מ ‘.

סוג של קונסטרוקציית כבלי סיבים אופטיים, בה סיבים אחד או יותר מונחים באופן רופף בצינור גדול יותר אשר מוגן מחדירת מים. היתרונות שלהם הם גודל קטן יותר, טווח טמפרטורות רחב יותר, וכוח מתיחה גדול יותר. מיועד לשימוש חיצוני.

License Plate Recognition – זיהוי לוחיות רישוי.

מערכת זיהוי רכבים בכניסה למתחמים לצרכי בקרת כניסה וסטטיסטיקה המבוססת על טכנולוגיית Optical Character Recognition

LSZH הינו חומר פלסטי שאינו מכיל הלוגנים (מרכיבים רעילים, ביניהם כלור, פלואור, ברום ויוד, אשר נפלטים לאוויר בעת שריפה) ומשמש כמעטה לכבלי נחושת וכבלים אופטיים. פליטת גזים רעילים ועשן מחומרים פלסטיים היא הגורם המרכזי לפגיעה גופנית במקרה של שריפה. LSZH הוא חומר בעל מאפיינים ייחודיים אשר מפחיתים בצורה ניכרת את כמות העשן, את רעילותם של הגזים הנפלטים לאוויר, את נזקי הפיח ונזקי הקורוזיה. מאפיין חשוב נוסף הוא שכבלים נטולי הלוגן מציגים תחום טמפרטורת עבודה רחב בהשוואה לכבלים רגילים. קיימים הבדלים גדולים בין הגדרות תקני עיכוב הבעירה במדינות שונות, בעיקר בין הדרישות בארצות הברית וקנדה, לדרישות הועדה האלקטרו-טכנית הבינלאומית (IEC) המקובלות בעיקר באירופה ובישראל.

M

מחברים לריתוך מכני של סיבים כדי לאפשר אות אופטי רציף על גבי הסיבים אופטיים.

Mode field diameter – MFD הוא הקוטר האפקטיבי של אלומת האור בתוך סיב אופטי.
תדירות מנורמלת (V-number) של מוליך גל – מאפיין בעל חשיבות רבה בתקשורת אופטית, עושה שימוש ב-MFD לקביעת מספר אופני התנודה המתקדמים בסיב.
פרמטר MFD מספק אינפורמציה חשובה בנוגע לביצועי הסיבים. לשטח האפקטיבי של הסיבים יש השפעה ישירה על העיוותים הלא-ליניאריים בחיבורים של סיבים ארוכים. MFD מחליף את Core diameter כפרמטר מעשי.

מיליונית המילימטר (0.000001). כמו כן, נקרא מיקרומטר.

פיזור הנובע מאורכי נתיבי הגל האופטי השונים בסיב multimode. נקרא גם עיוות צורני.

1. באופן משוחרר, נתיב אור אפשרי ואחריו קרני אור, כמו multimode או singlemode.
2. בהקפדה יתרה, חלוקה של אנרגיה אלקטרומגנטית העונה על משוואות מקסוול ותנאי הגבול בהפצת גלים מודרכים, למשל דרך מדריך גל או סיב אופטי.

תהליך בו מאפיינים מסוימים של גל, מגוונים או נבחרים בהתאם לפונקציה של אפנון. מכונים לעתים קרובות גל נושא. אפנון יכול להיות על ידי אמפליטודה, תדר או טכניקות אפנון אחרות.

Mean Time to Repair הינו אחד ממדדי הביצוע הנפוצים ביותר לבחינת אמינותו ועמידותו של ציוד יצור. MTTR מציין את הזמן הממוצע אשר נדרש לתיקון תקלה ביחידה תפקודית והוא מדד אחד מבין שניים – השני הוא MTBF (זמן ממוצע בין תקלות), שמאפשרים למנהל המתקן לקבל נתונים חשובים אודות מצב האחזקה (Maintainability) והזמינות של המערכות. חלוקה של MTBF בזמן הכולל של MTBF+MTTR תציג את האפשרות של מערכת כלשהי לבצע את תפקידה בזמן מסוים ותחת תנאים מוגדרים מראש.

אוסף של טכנולוגיות שנועדו ליצור ולהציג קשר המורכב מכל שילוב של טקסט, גרפיקה, תמונות סטילס, אודיו, וידאו ואנימציה.

משדר או פולט גלי אור רבים

N

מושג יתירות בו קיבולת מוגדרת לכלול קיבולת הפועלת בפועל פלוס מכשיר נוסף אחד כדי לאפשר המשך פעולה במקרה של כישלון של מערכת אחת בתצורה.

מדד של צימוד האות הלא רצוי ממשדר בקצה הקרוב לזוג סמוך שנמדד בקצה הרחוק, ונורמל עד לרמת האות שהתקבלה.
צימוד האות אשר נמדד בקצה הקו ממנו מועבר האות המטריד.

השכבה השלישית במודל שבע השכבות (פעולות השונות הנדרשות על-מנת להעביר נתונים ברשת תקשורת) האחראית להעברת נתונים בצורה של מנות ממכשיר רשת אחד למשנהו באינטרנט.

O

Open Frame Rack הוא ציוד המשמש להתקנה של שרתים וציוד רשת נוסף. כאשר מתקינים ציוד וכבלים בחדר מחשוב או במרכז נתונים יש צורך לסדר את הציוד בצורה הגיונית שתאפשר לנצל את שטח הרצפה בצורה מיטבית. Open Frame Rack היא מסגרת קשיחה שמאפשרת לסדר את הכבלים והשרתים בצורה היעילה ביותר ומאפשרת ניהול מוצלח יותר של כבילה, זרימת אוויר משופרת וגישה נוחה.

ההוצאות השוטפות הקשורות להפעלת מרכז הנתונים.

OADM – optical add/drop multiplexer הינו צומת ברשת האופטית. רכיבי OADM מאפשרים הורדה סלקטיבית של תחום תדרים חלקי (אורך גל) מתוך אות רחב-סרט המיועד ליעד אזורי, והוספה של אות צר-סרט חדש המשודר מיעד זה, במקומו של האות הנקלט. מימושים סטנדרטיים של רכיבי OADM המבוססים על מסנני אורך גל מאפשרים ניצול חלקי של רוחב הסרט ופוגעים בנצילות הספקטראלית. מגבלה זו נגרמת עקב מגבלות על חדות אזורי המעבר של מסננים אופטיים.

מרבב הוא כינוי להתקן אלקטרוני המממש בה מתבצעת בחירה של אחד מכמה ערוצי קלט לערוץ פלט, בהתאם לערך בכניסות הבקרה. המרבב בוחר את אחת הכניסות ומעביר אותה למוצא. הפעולה מתבצעת על ידי רכיבים אלקטרוניים המממשים שערים לוגיים כך שעבור כל צירוף של כניסות רק ערך של אחת הכניסות מועבר. בריבוב במרחב אורך הגל (CWDM ו- DWDM) המרבב מקבל אותות אופטיים בעלי אורך גל שונה ומוציא אותם על גבי סיב אופטי יחיד. קיימות טכנולוגיות שונות לייצור מרבב אופטי ביניהן מערך מוליכי גל ו-Thin Film. מרבב זה הוא אחד מאבני היסוד בתקשורת אופטית. חזית הטכנולוגיה כיום היא ריבוב של כ-80 ערוצים במרחב של 50 גיגה הרץ. מערכות של 12.5 גיגה הרץ נמצאות בפיתוח.

אמצעי העברת תקשורת באמצעות זכוכית ע״י מתקפי אותות אור. רוחב הפס שלה גבוה מהנחושת ואינו נתון להפרעה אלקטרומגנטית. הסיב האופטי מורכב מליבה מרכזית וחיפוי חיצוני.

בשנים האחרונות התרבו והתעצמו שירותי תקשורת שונים – אינטרנט, וידאו, תקשורת קולית, משחקים עתירי גרפיקה וכד’, ותעבורת התקשורת בעולם גדלה בהתמדה. כתוצאה מכך התעורר הצורך להחליף את תשתית התקשורת הוותיקה המבוססת על כבלי נחושת בתשתית חדשה ומשוכללת שתעמוד בדרישות ההולכות וגדלות לרוחב פס בקרב כלל משתמשי הקצה.
רשת תקשורת אופטית היא מערכת אלקטרונית שבה הגל הנושא את המידע הוא גל אור. לתקשורת בסיבים אופטיים יש יתרון מכריע על פני כל שיטת תקשורת אחרת – היכולת לספק קצב העברת נתונים גבוה במיוחד.
רשתות אופטיות מתקדמות מעניקות תמיכה למגוון רחב של שירותי תקשורת, מקנות גמישות רבה ומאפשרות אספקת שירותי רוחב-פס של הדור הבא למספר משתמשים במקביל. רשתות מתקדמות אלו מגדירות מחדש את החיבור לשירותים אופטיים באמצעות איחוד של מספר שירותי תקשורת ושכבות רשת על גבי פלטפורמה אחת.
ככלל, רשת תקשורת אופטית בנויה משלושה חלקים:
• רשתות גישה (Access Networks)- מחברות את המנויים אל המרכזת באמצעות כבלים אופטיים.
• רשתות עירוניות – מחברות בין מרכזיות עירוניות שונות באמצעות כבלים אופטיים.
• ערוצים עורקיים (Trunk Channels) – מחברים בין המרכזיות העיקריות באמצעות כבלים אופטיים. קצב העברת הנתונים בקווים אלו הוא הגבוה ביותר שכן הם מוליכים תעבורת נתונים בין ערים מרוחקות, ארצות או יבשות.

אובדן האור בסיבים אופטי לא מתרחש כתוצאה מתופעת ה”בליעה” בזמן החזרת הגל אלא מפיזור האור כתוצאה מהתנגשות בלכלוך בתוך הזכוכית עצמה. במהלך השנים חלה אמנם התקדמות עצומה ביכולת לטהר את חומר הגלם, הסיליקה, מכל אטום מזהם אולם גם היום הטיהור אינו מושלם. OLTS היא ערכת אובדן החזרה אופטי שמורכבת לרוב ממודד כוח (Power meter) וממקור אור כלשהו. מטרתה היא לעזור ליצרני החומרה, מתקיני התקשורת ולמנהלי הרשתות לצמצם ככל הניתן את מספר התקלות והטעויות התפעוליות הנוגעות לאובדן אור בסיבים אופטיים.

באפנון אופטי (Optical modulation) מקודד אות המידע על גבי מקור אור בצורה ישירה או חיצונית על ידי אפנן אופטי כדוגמת אינטרפרומטר מאך זנדר . דוגמה לאפנון ישיר של אור הוא פנס המשדר קוד מורס. אינטרפרומטריה היא משפחה של שיטות מדידה המאפשרות קבלת מידע מתבניות ההתאבכות של גלים, בדרך כלל גלים של השדה האלקטרומגנטי. למרות שאינטרפרומטרים ניתן עקרונית לבנות לכל תדר של הספקטרום האלקטרומגנטי השימוש העיקרי בהם הוא בתחום האופטי שבו תבנית ההתאבכות מתקבלת על ידי פיצול ואיחוד מחדש של אלומת אור. תבנית ההתאבכות שתתקבל באמצעות האינטרפרומטר יכולה לתת מידע על הפרש הדרכים האופטיות בין שתי הקרניים ביחס לאורך הגל של האור. בידיעת אורך הגל של האור ניתן למדוד שינויים זעירים בדרך האופטית ולהפך. אינטרפרומטריה היא אחת הדרכים המדויקות ביותר למדידת שינויים במרחק. ציוד למדידה מדויקת של טיב פני שטח או חישת ויברציה משתמש באינטרפרומטריה.

Attenuator הוא מכשיר שמטרתו לצמצם/להחליש את רמת האנרגיה של סיגנל אופטי באוויר הפתוח או בתוך סיב אופטי. מחלישים אופטיים מגיעים במגוון גדלים, דגמים וצורות, ולרוב מסווגים ל-3 סוגים – Fixed, Step-wise variable ו- Continuously variable. התקנים אלו נפוצים מאוד ברשתות תקשורת אופטיות, בין אם לצורך בדיקות מקדימות ברשת ובין אם לצורך תפעול יעיל יותר של הרשת בזמן אמת. צמצום רמת האנרגיה נעשית באמצעים של ספיגה, השתקפות, דיפוזיה, דיפרקציה (שבירת קרני אור) וכד’. מחליש אופטי בד”כ פועל באמצעות ספיגה של אור, בדומה לאופן שבו משקפי שמש סופגים אנרגיית אור עודפת. לרוב ה-Attenuators יש טווח אורך גל קבוע בו הם סופגים את אנרגיית האור בצורה שווה.

Optical Time Domain Reflectometer הוא התקן המשמש לאיתור כשלים בלינקים של סיב אופטי ברשת תקשורת. אופן פעולת ההתקן כוללת ייצור ושידור של סדרת פעימות אופטיות במהירות גבוהה בתוך הסיב. שינויים בתוך הסיב יוצרים פיזור אור אחורי (Back scatter) על-פי התפלגות ריילי (Rayleigh distribution). לאחר מכן הפעימות מוחזרות ל-ODTR שם נמדדת העוצמה שלהן. עוצמת האות שמוחזר מהווה אינדיקציה למיקום ולחומרת הכשל. ODTR משמש לא רק לאחזקה אלא גם להתקנה של קווי תקשורת אופטיים. בנוסף, גם רשתות טלפוניה בינלאומיות משתמשות ב-ODTR על-מנת לשפר את החיבורים בין הקווים.

מודל ארכיטקטוני בן שבע שכבות שפותח על ידי הארגון הבינלאומי לתקינה ומציג את הפעולות השונות הנדרשות על-מנת להעביר נתונים ברשת תקשורת, ואת הסדר בין הפעולות השונות. שבע השכבות הן: פיזי, נתונים, קישור, רשת, תחבורה, מושב, מצגת ויישומים.

שקע קצה קבוע בו הכבל האופקי מסתיים. שקע התקשורת מספק את הממשק לכבלים באזור העבודה.

P

Panic Bar -ידית בהלה, היא ידית המתוחה לרוחב כל הדלת ומאפשרת מילוט מהיר במקרה חירום. ידיות אלו הן אביזר חובה כמעט בכל מקום ציבורי, בבניינים, במסעדות ועוד. הרשויות המקומיות מחייבות בהתקנת ידיות בהלה על דלתות מילוט כחלק ממהלך רישוי העסקים או קבלת היתרי מגורים. ידיות המילוט הוכנסו לשימוש נרחב בעקבות מספר אסונות באולמות תיאטרון ובתי קולנוע שבהם נהרגו מאות אנשים מכיוון שלא הייתה יציאה קלה מהדלתות.

ככלל, קיימים שלושה סוגים לידיות בהלה:

ידית בהלה אשר מפעילה מנעול קיים בדלת ומותקנת לרוב על דלתות אש או דלתות פלדה.
ידית בהלה לדלת בודדת המכילה לשונית נעילה חיצונית צדדית.
ידית בהלה עם בריחים הנועלת בעזרת שני בריחים, אחד למשקוף העליון ואחד לרצפה.

מגשר. כבל גמיש עם מחברים באחד או בשני הקצוות המשמשים לחיבור קישורי תקשורת בחיבור צולב.

לוח ניתוב לחיבור כבלי אופקי למחברים במערך מסודר או מחברים קבועים שאפשר לגשת אליהם באמצעות כבלי גישור ליצירת חיבורים צולבים או חיבורים פנימיים בארון התקשורת.

PDU’s הן יחידות חלוקת כוח המשמשות לשליטה בחשמל ולהובלת מתח עבור ציוד הממוקם בארונות חוות השרתים.
ה-PDU הבסיסי ביותר כולל רצועת כוח גדולה, ללא הגנה מפני מתח. יחידה זו נועדה לספק מתח לשקעי חשמל רגילים ואין לה יכולות ניטור או גישה מרחוק. במרכז הנתונים, לעומתה, יחידות PDU’s הניצבות על הרצפה או על מתלה רכוב הן מתוחכמות יותר ומאפשרות להשתמש בנתונים שסופקו על ידי ה-PDU’s לחישובי צריכת חשמל יעילה (PUE).
יחידות PDU הניצבות על הרצפה, מכונות לעתים יחידת הפצה הראשית (MDU) ומשמשות כגשר חשוב בין ניהול הכוח העיקרי של הבניין וציוד מדפים שונים בתוך מרכז הנתונים, או ברשת NOC – network operations center. יחידות אלו יכולות להתמודד עם כמויות גדולות יותר של אנרגיה בהשוואה לרצועת כוח רגילה (למעלה מ-300KV, בהתאם להוראות היצרן והדגם), ובדרך כלל מספקות חשמל לארונות תקשורת ציוד מרובים.
ככל שגובר מספרם של השרתים על מתלה רכוב, שרתי הלהב, המתגים, ונתיבי הרשת, כך גובר גם הצורך בכוח במתלה. לדוגמה, התקנה של שרת להב בהיקף של 4x7U בארון שרתים 42U, תצריך 16 ספקי כוח 20A. ה-PDU’s “פותרים” את הבעיה באמצעות נטילת החשמל המסופק לארון התקשורת והפצתו דרך פתחי יציאה מרובים לשרתים על מתלה וציוד רשתות.

נתיב השידור בין שני ממשקי כבל, למעט כבלי גישור וכבלים באזור העבודה.

מקדם הספק (PF) הוא כלי שמאפשר למדוד את יעילות העברת ההספק של המעגל החשמלי לרשת העומס, לחשב את קיבולת ה-UPS החדש ועוד.
מקדם הספק בוחן את צריכת ההספק על ידי הציוד במתקן והוא מוגדר כיחס בין ההספק הממשי (P) להספק המדומה (S). שינוי מקדם הספק ניתן להשיג אך ורק על ידי שינוי הזרם. ככל שמקדם ההספק גבוה יותר, הדבר מצביע על ניצול טוב יותר של אנרגיה.
מקדם הספק ירוד גורם לשתי תופעות שליליות: הראשון: עליית זרם ברשת, וכתוצאה מכך עליית מפלי מתח והפסדי הספק בקווי העברה. הדבר פוגע בטיב האנרגיה החשמלית. השני: עקב עלויות זרם ברשת שטח החתך יוגדל וכך אביזרי הרשת יתייקרו.
נוסחת חישוב למקדם ההספק:
מקדם ההספק (PF) = הספק מלא (VA) / הספק אקטיבי (W)

השכבה הראשונה במודל שבע השכבות (פעולות השונות הנדרשות על-מנת להעביר נתונים ברשת תקשורת) האחראית להעברת אותות תקשורת על תשתית ספציפית.

PIDS – Perimeter Intrusion DetectionSystem

משפחת מערכות המשלבות חיישנים ובקרים חכמים עם מערכות תוכנה המגלות ומזהות הימצאותו של גורם המנסה לחדור מבעד לגדר המקיפה שטח, מבנה או כל אזור מוגן אחר. מערכת גדר אלקטרונית נפרסת כחלק ממערכת אבטחה כוללת בסביבה הדורשת אבטחה מוגברת – דוגמת בסיסים צבאיים, מתקנים ממשלתיים, בתי זיקוק, תחנות כוח, מפעלי תעשייה, נמלי תעופה וכדומה.

זנב קצר של כבל נחושת או סיב אופטי שיש לו מחבר שהותקן מראש בקצה אחד.

PON היא ארכיטקטורת רשת גישה (Access Network), המסוגלת לספק תקשורת דו-כיוונית רחבת-סרט לכמות גדולה של משתמשים, על גבי תשתית אופטית פסיבית משותפת. ה”פסיביות” מתבטאת בכך שרכיבי הרשת (למעט שני הקצוות) אינם דורשים התקנה, חשמל, תחזוקה ומיזוג אוויר.
רשתות PON (Passive Optical Network)שייכות לקטגוריה המכונה FTTH או FTTP, הנחלקת עקרונית לשלוש ארכיטקטורות: רשתות PTP מסוג Point-to-point, בהן כל מנוי/בית מחובר בסיב יעודי לצומת התקשורת, רשתות Curb-switched בעלות מתג המחובר בסיב בודד לצומת התקשורת המרוחקת, ורשתות PON שבהן סיב בודד מחבר את צומת התקשורת למפצל אופטי פסיבי.
קיימות שתי משפחות תקניות של רשתות PON: תקן NG PON המאפשר עבודה אסימטרית בקצבים 9.95/2.48, או סימטרית בקצבים 9.95/9.95 ותקן IEEE המאפשר עבודה סימטרית בקצבים 10G/10G, או אסימטרית בקצבים 10G/1G. בתוך כל משפחה קיימת אפשרות של שדרוג והרחבה, אבל בין מוצרי שתי המשפחות אין תאימות.

Power Sum Equal Level Far-End Crosstalk Loss
חישוב של צימוד האות הלא רצוי ממשדרים מרובים בקצה הקרוב לזוג שנמדד בקצה הרחוק, ונורמל לרמות האות שהתקבלו.

PSIM – Physical Security Information Management
קטגוריית תוכנה המספקת פלטפורמה שביכולתה לבצע אינטגרציה עם מספר מערכות בטחון, חיישנים ובקרים. המערכת שולטת בהם ומקבלת ומציגה התרעות בתצוגת מסך אחודה המקלה על המשתמש בטיפול באירועים.

המערכת מאחדת ומבצעת קורלציה של התרעות ואירועים ממספר מערכות שונות הפועלות בדרכי תקשורת ופרוטוקולים שונים ומציגה אותם בתוכנה אחת עם ממשק משתמש אחוד, ומספקת למפעיל חדר הבקרה תמונת מצב בעלת משמעות תפעולית הכוללת את מה שקרה, היכן קרה וכיצד להגיב.

Power Sum Near-End Crosstalk
הנחה שכל הזוגות בכבלים תורמים בצימוד אלקטרומגנטי, באמצעות נוסחה שמסתכמת בעוצמת המפגש בניהם.

השכבה השישית במודל שבע השכבות (פעולות השונות הנדרשות על-מנת להעביר נתונים ברשת תקשורת) האחראית על צורות שונות של המרת הודעות, כולל דחיסה והצפנה.

תקלה במערכות מיזוג האוויר והאוורור בתוך מבנים עלולה לגרום לנזק כבד לציוד רגיש. מערכות אזעקת לחץ אוויר (PAS) הן מערכות התראה המורכבות מחיישני לחץ מיניאטוריים שמודדים את לחץ האוויר הסטטי בתוך חלל מוגדר ומפעילים אזעקה במקרים בהם לחץ האוויר גובר או פוחת מעבר לרמה שנקבעה מראש. חיישני לחץ משמשים לא רק למדידת לחץ אוויר אלא גם לצורך מדידה של לחץ מים, שמן וגז, ויש להם חלק חשוב במערך הבקרה וההתראה של כל מבנה ששוכן בו ציוד אלקטרוני רגיש.

משך הזמן שעובר בין העברת האות ועד לקבלה בקצה הנגדי של הכבל.

כרטיס שאפשר לקרוא אותו “ללא מגע” כלומר בלי להכניסו פיזית לקורא, כפי שנדרש עבור כרטיסים מגנטיים.

כאשר מקרבים את הכרטיס לקורא הוא נכנס לשדה מגנטי המעביר לו זרם מספק כדי להפעילו ומאפשר לקורא להוציא את המידע מהכרטיס.

בתדר של 125KHZ, ניתן רק לקרוא את הכרטיסים הקורא מזהה את המספר הצרוב בקוד הכרטיס.
תדר של 13.56MHZ מאפשר כרטיסים עם טכנולוגיה יותר מורכבת, לחלקם טכנולוגיה של קריאה וכתיבה, תקשורת באמצעות פרוטוקולים מוצפנים ויותר, קריאת המידע מהצ’יפ וכו’.

ההבדל בתדרים משפיע בעיקר על מבנה הכרטיס. למשל, אנטנה של 125KHZ עקב התדר הנמוך בנויה מקו נחושת מסביב לכרטיס, לעומת זאת אנטנה של 13.56MHZ יכולה להיבנות באופן ישיר על גבי הPCB.

R

מכשיר להחזקת ציוד IT, המכונה גם ארון תקשורת.

ריצוף מתכת על מתלים היוצר מרווח לזרימת אוויר וכבלים, שם נרדף ל- RMF.

אוויר מחומם החוזר לציוד מיזוג האוויר.

אובדן החזר הוא מדד לשיקוף האות המשודר ומתרחש לאורך ערוץ התקשורת וקשור לאי התאמות חשמליות שונות לאורך הכבילה.

הפרעות בתדר רדיו.

RFID – Radio Frequency Identification היא טכנולוגיית זיהוי המאפשרת תיוג אלקטרוני וזיהוי אוטומטי המוצמדת לעצמים אותם אנו מעוניינים לבקר, לנהל ולזהות.

השימוש בטכנולוגיית RFID מאפשר זיהוי של העצמים והגופים תוך כדי תנועה ואינו מצריך מגע ישיר מול הגוף המבוקר ולכן מציע יתרונות רבים ללקוח בהשוואה לשימוש איתור ובקרה אחרות. יתרונות אלו מתבטאים במהירות הקבלה וההפקה של הנתונים החוסכים עלויות וזמן תפעול.

מערכות מבוססות RFID כוללות תגים (תגי קרבה) ובקרים/קוראים. התגים כוללים שבב מעבד זעיר עם זיכרון ואנטנה. הבקר/קורא קרבה כולל בקר המשדר וקולט את המידע מהתגים באמצעות אנטנה פנימית או חיצונית.

כבלי Ribbon אופטיים הפכו בשנים האחרונות לבחירה האידיאלית לצורך פריסת תשתיות תקשורת נתונים בבניינים ובמרכזי נתונים. כבלי אלו אשר מציגים את צפיפות הסיבים הגבוהה ביותר ביחס לקוטר הכבל – מאפיין המבטיח ניצול מקסימאלי של נתיבים ושטח, מאפשרים למנהלי ה-IT לייצר תשתית אמינה ובעלת רוחב פס מספק עבור כלל היישומים הנדרשים במתחם.
כבל Ribbon אופטי כולל לרוב בין 12 ל- 216 סיבים בתעלה מרכזית. ככלל, כבלים בעלי 12 סיבים הם נגישים וקלים לזיהוי הודות לשימוש בטכנולוגיית קידוד צבע המגדירה צבע שונה וייחודי לכל סיב (TIA-598).
באופן מסורתי, כבלים שנכרכו בצורה הדוקה הוגבלו לשימושים פנימיים וכללו באנדלים מצומצמים (עד 24 סיבים). העיצוב של כבלים אלו מורכב מספר רב של סיבים בגודל 900 מיקרון (µm) הכרוכים באופן הדוק. לאחר שבמשך שנים סירבו מנהלי תשתיות ומעצבים להגדיר כבלי Ribbon אופטיים ברשתות LAN, טכנולוגיות חדשות כדוגמת Ribbon Splitting Tolls מאפשרות כעת לחבר בקלות כבלי Ribbon של 12 סיבים עם מחברי LC/SC ו-MTP .

רצפת מתכת מורמת, מונח חלופי למונח הנפוץ יותר “רצפה צפה”.

החזר תשואה להשקעה, מדד לכספים שאותם ישות מרוויחה כאחוז מהשווי הכולל של נכסיה שהושקעו.

S

מכשיר הבודק מינימום כבלים עבור חוסר מגע, קצרים והצלבה בזוגות הכבלים. המכשיר עשוי גם למדוד אורך כבל וביצועי כבלים.

רגל מעוקב לדקה, קצב הזרימה הנפחי של גז המתוקן לתנאים סטנדרטיים של טמפרטורה, לחץ ולחות יחסית.

אלמנט של כבל המורכב מעטיפת אלומיניום רציף או מגן ארוג סביב המוליכים המבודדים.

SEER הוא מדד המייצג את מקדם היעילות העונתי של מזגן. מדד זה משקלל את יעילות המזגן בטמפרטורות שונות ובעומסי חום חלקיים, ומבטא את היחס בין ההספק התרמי העונתי הממוצע של המערכת לבין ההספק החשמלי העונתי הממוצע הנדרש להפעלה. (על פי רוב מקדם היעילות העונתית גבוה יותר במזגנים בעלי תפוקה משתנה).

להלן יחסי המרה שונים:
• SEER = COP x 3.413 / 0.9
• SEER = 12 / (kW/TR * 0.9
• SEER = EER / 0.9

השכבה החמישית במודל שבע השכבות (פעולות השונות הנדרשות על-מנת להעביר נתונים ברשת תקשורת) האחראית על אספקת שירותים המשמשים לארגון, סינכרון וניהול חילופי הודעות נתונים בין התקני רשת.

במערכת בקרה, זהו הערך שלפיו משווים את המשתנה אשר עליו צריך לשלוט. נקודות הגדרת טמפרטורה ולחות נפוצות במערכת הקירור למרכז נתונים.

מורכב מארבעה זוגות העטופים על ידי נייר כסף ורשת סיכוך כוללת.

Standard Operating Procedure

סט של הדרכות / משימות צעד אחר צעד המתוכננות מראש ע”י הארגון על מנת לבצע משימות ברמות מורכבות שונות של מערכות השליטה והבקרה בשגרה ובעיתות חירום. מטרת סט המשימות היא להשיג יעילות, איכות ואחידות בביצוע משימה, ללא קשר לגורם המבצע אותה, תוך הנגשת המשימות עבור המשתמש על מנת שיוכל לבצע אותם מבלי לחשוב. למעשה זהו נוהל המדריך את המשתמש כיצד יש לפעול ולהתמודד עם אירוע בכל שלב.

כבל זוגי שזור ומאוזן אשר מוקף ברשת סיכוך, נייר כסף או שניהם וכורך בתוך מעטה כבל יחיד.

מתג העברה סטטי, מכשיר אשר מעביר את הזנת הכוח ממקור אחד למקור אחר כגון רשת החשמל לגנרטור.

כבל מוקף ברשת מתכתית, נייר כסף או שניהם, וכרוך במעטפת פלסטיק יחידה המכילה מוליכים זוגיים שזורים המסוככים באופן אינדיבידואלי.

סיכוך. שכבה מתכתית המונחת סביב מוליך או קבוצת מוליכים למניעת חיבור אלקטרוסטטי או אלקטרומגנטי בין גידי הכבלים לשדות חיצוניים.

סיב אופטי המאפשר רק העברת גל אופטי אחד.

SPOF (נקודת כשל יחידנית) הוא מונח המתאר רכיבים בודדים במערכת שלא ניתן לשחזרם ושתקלה בהם תגרום להשבתת המערכת כולה. מרכיב זה בא לידי ביטוי במקרה כשל של אחד או יותר במרכיבי החומרה או ברמת התוכנה: שיחזור מידע, מנגנוני רפלקציה ועוד. מערך ללא נקודת כשל בודדת (SPOF) מבטיח המשכיות תפעולית מלאה ברמת הגדרות המערכת ותפעול כלל היישומים בארגון במקרה של כשל משמעותי.

חיבור של מוליכים המתבצע ע״י היתוך.

אוסף של דרישות המקיפות תכונות של רכיבים ומערכות המיועדות להבטיח דרגה מקובלת של פונקציונליות ואורך חיים. תקנים נועדו לשקף נורמות מקובלות כפי שקובעות בדרך כלל בתהליך הצבעה, שנערך על ידי ארגון או הסמכה בינלאומית.

סיב אופטי או multimode או singlemode, בו האינדקס החזרת האור של הליבה אחיד לאורך כל הדרך כך שמתרחש מפתוח חד במדד השבירה בממשק בין הליבה לחיפוי הסיב.

T

כל שידור, פליטה או קבלה של אותות, כתבים, תמונות, צלילים, קטעי וידאו או מידע מכל סוג שהוא באמצעות כבלים, רדיו, וידאו, אמצעים אופטים או מערכות אלקטרומגנטיות אחרות.

ארגון הקובע סטנדרטים לכבלים, דרכי מעבר, חללים, הארקה, איגוד, ניהול, בדיקות שדה והיבטים נוספים של ענף הטלקומוניקציה.

קונסטרוקציית כבלים בה כל סיב מופרד ע״י חוצץ בחוזקה על ידי ציפוי תרמופלסטי מגן לקוטר של 900 מיקרון.

השכבה הרביעית במודל שבע השכבות (פעולות השונות הנדרשות על-מנת להעביר נתונים ברשת תקשורת) האחראית על אספקת רובד איכותי ספציפי לתהליך העברת הנתונים.

שני מוליכים מבודדים באופן אינדיבידואלי השזורים זה בזה כדי ליצור זוג מאוזן.

U

יחידת שטח בארון תקשורת. שווה ל 2.54 ס”מ. המימד האנכי של ארונות וציוד IT.

המונח “מציאות רבודה” מתאר חיבור בין המציאות הפיזית כפי שהיא מורגשת לבין המציאות המדומה. תפקידה הוא לתאר תחום ביניים של שימושים במציאות המדומה בתוך המציאות האמיתית. דוגמה טובה לכך ניתן למצוא בצג המחשב השקוף מול עיני הטייס במטוס קרב – על הצג מוצגים עזרים כמו מהירות גובה וסימנים טקטיים לסימון מטרות – כל אלה יצירי מחשב (מתחום המציאות המדומה) כאשר במקביל הטייס צופה דרך המסך בתמונה כפי שהיא נשקפת מחופת המטוס (המציאות האמיתית). האתגר בתחום זה הוא כפול, מצד אחד – להצליח לפתח מערכות מתוחכמות יותר שיעזרו בהעשרת המציאות, ומצד שני לחקור את העולם הפיזי ולייצר בעזרת מחקרים אלו מערכות מציאות מדומה מתוחכמים יותר.
על המציאות המדומה הוטלה ביקורת על היותה שיטה לא יעילה לניווט לא גיאוגרפי במידע. כיום, הרעיון של “מחשוב בכל מקום” (ubiquitous computing) הפך פופולארי בעיצוב ממשקי משתמש, וזו עשויה להיות התשובה כנגד מציאות מדומה ובעיותיה. למעשה לשתי שיטות הממשק ישנם יעדים שונים והן משלימות זו את זו. מטרת המחשוב בכל מקום היא להביא את המחשב אל תוך עולם המשתמש, יותר מאשר להכניס את המשתמש אל המחשב. המגמה האחרונה במציאות המדומה היא לשלב את שני המודלים כדי ליצור חוויית העתקה משולבת.

אספקת חשמל אשר בלתי ניתנת להפרעה. מכשיר המוצב במקביל לרשת ומאחסן אנרגיה כך שאספקת החשמל מ- UPS היא רציפה גם כאשר אספקת החשמל מרשת החשמל הסדיר נפסקת.

המונח Urban Computing שהוצג לראשונה בשנת 2004 מתייחס לתחום אינטרדיסציפלינרי שמפגיש בין מדעי המחשב לתחומים הקשורים לחיים האורבאניים המודרניים כגון תחבורה, איכות סביבה, כלכלה, אקולוגיה וסוציולוגיה. Urban Computing הוא גם תהליך רכישה, אינטגרציה ואנליזה של דאטה, כולל Big Data, שמגיע ממגוון רחב של מקורות שונים בשטח העירוני – חיישנים, התקנים, רכבים, בניינים ומקורות אנושיים, במטרה להתמודד עם האתגרים המרכזיים של כל עיר גדולה, ביניהם: זיהום אוויר, פקקים וצריכת אנרגיה מופרזת.

כבל עם מספר זוגות של מוליכי נחושת מבודדים ושזורים כרוכים במעטה יחיד.

V

וולט-אמפר, יחידת כוח לכאורה. במעגלי זרם חילופין, עוצמת המתח על פני מעגל כפול הזרם דרך המעגל היא כוח לכאורה. הכללת ייצוג של הזווית בין שתי צורות הגל בצורה של גורם כוח מניבה את הכוח האמיתי.

VCSEL היא דיודת לייזר מבוססת מוליך למחצה שפולטת קרן אופטית יעילה אנכית לשכבות הצומת ולא אופקית, כמו דיודות לייזר רגילות. דיודות לייזר יכולות להיות מצומדות לסיב או לפלוט אור באופן ישיר לחלל הפתוח. לדיודות לייזר יעילות המרה גבוהה יותר בין אנרגיה חשמלית לאנרגיה אופטית, היכולה להגיע עד ל-70%. בדרך כלל בדיודות לייזר היעילות עומדת על עשרות אחוזים. יעילות ההמרה תלויה במבנה התקן המוליך למחצה, המוצא אופטי, וכמו כן גם בזרם ההפעלה והטמפרטורה, כאשר פיזור חום הוא פקטור שחייב להיות מבוקר בקפידה במסגרת שיקולי ההספק. יתרון נוסף של דיודות הלייזר הוא העלות הנמוכה. הספק האופטי תלוי באופן ישיר בזרם ההפעלה. כמו לייזר גז, דיודות לייזר מגיעות באורכי גל שונים עם אפשרויות רבות (לרוב עד לתחום SWIR), אך שלא כמו בלייזר גז, שינויי הטמפרטורה יכולים לגרום לסחף משמעותי באורכי גל הפליטה. כמו-כן, עם עליית הטמפרטורה גם ההספק קטן והרוחב הספקטרלי של האלומה מתרחב. בשל גודלם הקטן של לייזרי דיודה, הם משתלבים בקלות בתוך מעגלים חשמליים. כמו כן, אין צורך בצמצמים חיצוניים או מאפננים אקוסטיים, כיוון שניתן לאפנן את הספק המוצא באמצעות ספק הזרם. ניתן להשתמש באופן הפוך בלייזר דיודה גם כגלאי אור.

סיבים אופטיים הם סיבים שקופים ודקיקים המאפשרים העברת אור מקצה אחד של הסיב לקצה השני. Visual fault locator הוא מכשיר דמוי עט המשמש לבדיקת תקינותם של סיבים אופטיים. המכשיר מייצר קרן לייזר בעוצמה גבוהה בצד אחד של הסיב ובאמצעות בחינה של מעבר האור בצד השני ניתן לדעת אם הסיב תקין (החזרה מלאה של קרן האור). החיסרון המרכזי של שיטת בדיקה זו היא העובדה שהיא לא מתאימה לכל סוגי הכבלים – במיוחד לא לכבלים חד אופניים עם מעטפת בצבעי שחור ואפור.

VMS – Video Management System: שם כללי למערכות תוכנה לניהול, איחזור והקלטה של וידאו ממצלמות במעגל סגור. פעולותיה העיקריות:

ממשק למקורות וידאו ממצלמות מיצרנים שונים (ע”י פיתוח ממשק ייעודי) ובעלי יכולות שונות (מצלמה מתנייעת, תרמית וכו’).
הקלטה ושמירה של אירועים ממערכות וידאו ב STORAGE מספקת ממשק אל מול המצלמות לצפייה בווידאו חי והקלטה.
מערכות וידאו מתקדמות יותר מאפשרות חיפוש חכם של אירועים, גיבוי חם של שרתי הניהול ושרתי ההקלטה, ממשק ווב ושלל פיצ’רים נוספים.

VoIP ‏(Voice over Internet Protocol) היא טכנולוגיה להעברת אותות קול על גבי רשתות IP. הטכנולוגייה משמשת בסיס למגוון יישומים פופולאריים, ביניהם שיחות טלפון על גבי רשת האינטרנט, תוכנות להעברת מסרים, שיחות ממחשבים אל קווי טלפון “רגילים”,Unified Communication ועוד. יתרונם המרכזי של מרבית יישומים אלו היא, בין השאר, בצמצום ניכר בעלויות התפעול ובניידות שהם מציגים (כל עוד יש רשת אינטרנט בסביבה).
יישומים מבוססי VoIP מעניקים לארגונים יכולת תקשורת משופרת בין העובדים, כמו גם שדרוג ברמת השירות הניתן ללקוחות. מערכות מתקדמות אלו המשלבות בין כלל התקני התקשורת של המשתמש – טלפון IP שולחני, מצלמת וידאו אישית, טלפון נייד, המחשב האישי ומערכות ה-Data הארגוניות, יוצרות סביבה חדשה של תקשורת אישית מכל מקום, מכל התקן ובכל זמן.
להבדיל ממרכזיות TDM מסורתיות, במערך טלפוניה מבוסס VoIP, רשתות האינטרנט והטלפוניה מתפקדות על גבי קו יחיד ומשודרג.
בינת יישום מערכות הייתה החלוצה בארץ בהקמת תשתיות משולבות יעילות וחסכניות לצורך השימוש בטכנולוגיה זו ויחד עם טכנולוגיית PoE (Power Over Ethernet), המאפשרת העברת מתחי-חשמל ונתונים על גבי כבל-רשת מובטחת תקשורת אמינה, מהירה וחסכנית במשאבים בין עובדים בחברה.
המעבר מרשת טלפון סגורה לתקשורת על גבי האינטרנט מציב עמו אתגרים חדשים עבור כל ארגון: לא רק איכות המדיה (קול ווידאו) אלא גם רמת אבטחת התקשורת. בעוד שרשת הטלפון הרגילה היא בעיקרון רשת סגורה יחסית, האינטרנט היא רשת פתוחה החשופה למגוון איומי אבטחה של טכנולוגיות מבוססות IP.

W

יחידת כוח, הנפוצה בחשמל. וואט היא תוצר של מתח (וולט) וזרם (אמפר). אם הזרם והמתח הם AC, הקשר בין וואט, וולט ומגברים כולל גורם כוח, וואט = וולט * אמפר * PF.

אורך הגל שנמדד מכל נקודה על גל אחד לנקודה המתאימה בגל הבא, (שיא אמפליטודה לשיא אמפליטודה). אורך הגל של האור נמדד בדרך כלל בננומטרים(nm).

א

סיבים אופטיים הינם סיבי זכוכית המאפשרים העברת אור לצורך תקשורת מצדם האחד לצדם השני. בתקשורת אופטית האותות בסיב האופטי הם בתחום האינפרה אדום ובשלושה תחומים עיקריים של אורכי גל: סביב 850 ננומטר, סביב 1310 ננומטר, או סביב 1550 ננומטר.

קיימים שני סוגים עיקריים של סיבים אופטיים:
לתמסורת אופן יחיד (Single Mode) – משמשים להעברת מידע למרחקים ארוכים. הסיבים הינם בעלי ליבה בקוטר 9 מיקרון והם עטופים בשכבת מגן בעובי 125 מיקרון. האותות האופטיים משודרים באורכי גל של 1310 ננומטר או 1550 ננומטר.
בשיטת Wavelength Division Multiplex) WDM), טכנולוגיה של ריבוב אורכי גל שונים בסיב אופטי יחיד, משדרים באותו סיב מספר תדרים אופטיים שונים סביב התחום של 1550 ננומטר. הטכנולוגיה משמשת בעיקר להפחתת מספר הסיבים הנדרשים במערכות תקשורת למרחקים גדולים, של עשרות ומאות קילומטרים.
לתמסורת רב אופן (Multi Mode) – סיבים המשמשים ברשתות תקשורת מקומיות, חיבור בניינים בקמפוסים והעברת מידע ב- Data Center. סיבים אלו הם בעלי ליבה בקוטר של 50 מיקרון והם משתמשים באורכי גל של 850/1310 ננומטר.
ניתן לקטלג סיבי Multimode לארבעה קטגוריות:

OM-1 – סיב M.M בעל קוטר ליבה של 62.5 ננומטר
OM-2 – סיב M.M בעל קוטר ליבה של 50 ננומטר
OM-3 – קוטר ליבה של 50 ננומטר ורוחב פס אפקטיבי (EMB) של 2000MHz
OM-4 – קוטר ליבה של 50 ננומטר ורוחב פס אפקטיבי (EMB) של 4700MHz
טכנולוגיות OM 3/4 מאפשרים לנו עבודה למרחקים גדולים (100-550 מטר) על גבי סיבי M.M החל בקצבים של 10Gbit לשנייה ועד ל- 100Gbit לשנייה, מהירויות ה- Ethernet בהם אנו עובדים בסביבת ה- Data Center. סיבים אופטיים אלה עובדים באורכי גל של 850 ננומטר.

י

קירור ציוד מחשוב בחדרי מחשב הינו אחד מהאתגרים העיקריים איתם מתמודדים מנהלי מערכות המידע בחברות וארגונים שונים. PUE (Power Utilization Effectiveness) הוא מונח המתאר יחס יעילות אנרגטית בחדרי מחשבים. יחס זה מחלק את צריכת האנרגיה הכוללת של חדר המחשב (מערכות החשמל, המיזוג ו-IT) בצריכת האנרגיה של ציוד ה IT בלבד.

יחס 1.0 הוא יחס תיאורטי שלא ניתן להשגה אך יש לשאוף אליו. כאשר היחס הוא 3.0, המשמעות היא שעל כל וואט שצורכות מערכות ה IT, המתקן צורך עוד 2 וואט של תקורה במערכות החשמל והמיזוג. מדד PUE נועד לספק למנהלי חוות שרתים ומערכות מידע מדד אמין ליעילות האנרגטית של חוות השרתים. הגרסה המתקדמת ביותר של הגדרת ה- PUE מגדירה 4 רמות: PUE0, PUE1, PUE2, PUE3.

האתגר המשמעותי ביותר בעת הקמת חדר מחשוב היא היכולת לצמצם ככל הניתן את עלות מימון התפעול השוטף. חדר מחשב בינוני, בגודל של כמגה-וואט, צפוי לצרוך חשמל בעלות של מאות מיליוני שקלים במהלך 20 שנות פעילות, תלוי באיכות התכנון של החדר. ככלל, ניתן לחסוך בצריכת החשמל למיזוג בין 30% ל 50% באמצעות הפרדה מוחלטת של אוויר קר וחם ועל ידי העלאת טמפרטורת העבודה. הפרדה מוחלטת של אוויר קר וחם מתבצעת על ידי הכלה (Containment) והעלאת טמפרטורת העבודה מתבצעת על ידי העלאת טמפרטורת המים הקרים למיזוג ( CW ) מ- 7 מעלות ל- 16 עד 18 מעלות צלזיוס.

מ

IMS – Incident management system הינה מערכת המאחדת את שלל האירועים בארגון (ארועי IT, אירועי אבטחת מידע, ואירועי בטחון) לכדי תצוגה אחודה המאפשרת באמצעות אינטראקציה HMI לתפעל אירועים ברמות שונות. כאשר האוריינטציה במערכות הבטחון היא בעיקר אירועי בטחון ממערכת פריצה, אזעקה, גדר, בקרת כניסה וכו’. מערכת שליטה ובקרה – שו”ב הוא תת קטגוריה של מערכת IMS.

נגישות