בלוג

כך משנים Video analytics ו-Video surveillance את פני תעשיית האבטחה בנמלי תעופה

אירועי הטרור שהתרחשו בארה"ב ב-11 לספטמבר 2001 יצרו מהפכה בכל הנוגע לאבטחת נמלי תעופה. מאז אותו יום כל נוסע נדרש לעבור בידוק קפדני במיוחד, הוטמעו נהלי אבטחה חדשים והוכנסו לשימוש טכנולוגיות חדשות שמטרתן להבטיח שאף גורם לא יוכל להכניס למטוסים כלי נשק או חומרים מסוכנים. במקביל חשוב לזכור שאבטחת נמלי תעופה עוסקת לא רק במניעה של התקפות על המטוסים אלא גם בטיפול במקרי חירום רפואיים, ילדים שהלכו לאיבוד, מטען שהלך לאיבוד ובעיקר – התמודדות עם נוסעים לא מרוצים.

מספר הנוסעים ברחבי העולם ממשיך לגדול מדי שנה ובמקביל גדל גם מספר האיומים עימם צריכים נמלי התעופה. במציאות של ימינו, מנהלי אבטחת נמלי תעופה מחפשים ללא הרף טכנולוגיות חדשות שיאפשרו להם להכין את עצמם ולהתמודד טוב יותר עם מגוון רחב של תרחישי אבטחה. אחד הצעדים הראשונים שמנהלי אבטחה רבים עושים בהקשר זה הוא אימוץ של טכנולוגיות מעקב בווידיאו מבוססות IP.

בדומה לגופים ציבוריים גדולים אחרים, נמלי תעופה רבים נמצאים עדיין בשלב המעבר בין מעקב בווידיאו אנלוגי למעקב בווידיאו IP. אחת ההגבלות הברורות ביותר של הטכנולוגיה האנלוגית היא רזולוציה נמוכה – עובדה שיוצרת 2 בעיות: הראשונה, צוות האבטחה יתקשה לאתר ולהגיב לאירועים ולו רק בגלל הפרש הזמן (Lag time) של הטכנולוגיה האנלוגית. הבעיה השנייה היא האיכות הגרועה של התמונה, דבר שמקשה מאוד על ביצוע תחקירים לאירועי אבטחה שהתרחשו במתקן.

מערכות המעקב בווידיאו המסורתיות בנמלי תעופה מסתמכות על מספר גדול של מצלמות שמפוזרות בכל הנמל ובמקביל על מספר גדול של אנשים שסורקים את אותן מצלמות במטרה לאתר איומים פוטנציאליים. באופן טבעי מדובר במערכות בזבזניות שדורשות כוח אדם רב וחשופות לטעויות אנוש. הפתרון היעיל ביותר של התעשייה לבעיה זו הוא שימוש במערכות Video analytics שכוללות כלים מתקדמים כגון Machine learning ודאטה אנליטיקס. במקום להיות במצב של תגובה לאיומים, כלים חדשניים אלו מאפשרים למנהלי האבטחה לעסוק במניעת האיומים טרם התרחשותם. הדבר הופך לאפשרי בזכות פתרונות VMS מודרניים שמסוגלים לבצע אנליזה ל-Live video מול כמויות אדירות של דאטה ומאתרים סממנים חשודים במראה, התנהגות ועוד. קחו לדוגמה אירוע שכיח במיוחד בנמלי תעופה: תיק ללא השגחה. פתרונות Video surveillance מתקדמים בעלי כלים אנליטיים יזהו את התיק בצורה אוטומטית וישלחו התראה לצוות האבטחה. פתרונות אלו יכולים גם לזהות אנשים שהולכים לכיוון הלא נכון במעבר או במסדרון ולספק התראה לצוות האבטחה במקום.

היתרונות של מערכות אלו נמתח הרבה מעבר לגבולות הטרמינל. אזורים רגישים נוספים כוללים את גדר האבטחה ההיקפית של המתחם וכמובן – מסלולי הנחיתות וההמראות. פתרון אבטחה חכם יכלול שילוב מגוון חיישנים שיכולים לאתר כל נגיעה בגדר ההיקפית ולספק התראה מייידית לצוות האבטחה. בסופו של יום, המפתח לייעול האבטחה בנמלי התעופה טמון ביכולת להטמיע מערכת שיכולה לשלב בין מגוון רחב של מקורות דאטה: הגדר ההיקפית, מצלמות ווידיאו ו- LIDAR/RADAR לכדי מערכת חכמה אחת שיכולה לבצע אנליזה לנתונים שזורמים אליה מכל החיישנים.

נגישות