בלוג

מצלמות תרמיות חכמות

מצלמות טמ"ס תרמיות הופכות בשנים האחרונות לאמצעי אבטחה נפוץ במיוחד, בעיקר לצורך אבטחת מתקנים ומתחמים רגישים. מאז המצאתן משמשות המצלמות התרמיות למגוון יישומי אבטחה הפועלים בשעות הלילה, בעיקר הודות ליכולתן "לראות בחושך" ולכסות שטחים שאינם נצפים במצלמות רגילות. המצלמות התרמיות מצלמות חום ולא אור – דבר המאפשר להן לצלם ללא תאורה כלל, גם ללא תאורת IR. המשמעות היא חסכון ניכר באנרגיה, אך חשוב יותר – טווח הצילום אינו תלוי בטווח התאורה.

בניגוד למצלמות אור רגילות, מצלמות תרמיות אינן סובלות מ"סינוור". הבזקים, תאורה נגדית, עצמים מחזירי אור – כל אלו פוגעים מאוד בתמונה של המצלמות הרגילות אך הם חסרי השפעה על איכות התמונה המתקבלת ממצלמות תרמיות. נוסף על כך, מצלמות אלו הן בעלות יכולת לצלם דרך עשן – מאפיין חשוב במיוחד במקרים של שריפה. למצלמות תרמיות חיסרון אחד בולט – הן אינן מאפשרות זיהוי פנים, אך הן עדיין מאפשרות לאפיין ביגוד וסימנים מזהים אחרים. חשוב להדגיש כי מצלמות תרמיות לא מיועדות להחליף מצלמות אבטחה רגילות בכל סיטואציה ובכל מערכת – אלא יכולות להתגבר על קשיים במקומות בהם קיימים אתגרים של מרחק, תאורה, או תנאי ראות קשים (ערפל, גשם וכו').

שימוש במצלמות תרמיות להגנה על היקף, מאפשר הצבת מצלמה כל 250 עד 300 מטר, במקום הצבת עמוד ועליו שתי מצלמות "רגילות" ואמצעי תאורה רב הספק בכל 50 מטר. המשמעויות בתשתיות (עמודים, חשמל, תקשורת) ובעלות התחזוקה השוטפת לאורך חיי הפרויקט – הן אדירות, ולמרות שמחירה של מצלמה תרמית גבוה משל מצלמה רגילה, החיסכון הכולל בפרויקט, לעתים כבר בשלב ההקמה – צפוי להיות משמעותי.

ומה צופן העתיד? אם בעבר שימשו מצלמות אלו בעיקר לצורך הגנה על תשתיות מרכזיות ורבות חשיבות, המהפכה הטכנולוגית הפכה את המצלמה התרמית לשמישה וזולה בהרבה, וכיום אף ניתן לרכוש מגוון אפליקציות פשוטות המבוססות על מצלמות תרמיות ומיועדות לאבטחת הבית הפרטי של כל אחד ואחת מאיתנו, מגמה הצפויה להימשך.

נגישות