בלוג

אז מה עדיף ב-DC, ריצוף מוגבה או Hard Flooring?

ריצוף (Flooring) הוא נושא חשוב שיש להתייחס אליו בכל סוג של מתקן, על אחת כמה וכמה במרכזי נתונים שמאחסנים לעיתים קרובות ציוד ומידע רגיש בשווי מיליוני דולרים. כמרכיב מרכזי בהקמה של חדרי מחשב גדולים ומרכזי נתונים במשך שנים ארוכות, נעשה שימוש בריצוף מוגבה בחדר אחד לפחות במתקנים מהדור הראשון. העיצוב הראשוני לריצוף מוגבה תוכנן במטרה לספק שטח לתשתיות הקירור, האנרגיה והתקשורת ולאפשר אליהן גישה נוחה. אם זאת, בשנים האחרונות אנו עדים לטרנד הולך וגובר של שימוש ב- Hard flooring כאשר תשתיות הקירור והכבילה ממוקמים בתקרה.

בעת בחירת סוג הריצוף למרכז הנתונים שלכם עליכם לשקול שני פרמטרים חשובים: צפיפות הספק (Power density) ותדירות הסידור מחדש של הכונן. במקרה של פריסות בצפיפות גבוהה (high-density deployments), ריצוף מוגבה עלול לגרום לקירור לא יעיל. גם במקרים בהם הקירור כן מספק, מערכות legacy cooling רבות עלולות להיות לא יעילות ובזבזניות. בשני המקרים, כבילה מוגבהת וריצוף מוצק יהוו אופציות טובות יותר. בכל הנוגע לסידור מחדש של הכונן, בחלק מ-Colocated DC ובמתקנים דומים העלות של התקנת כבילה בתקרה ושל רקונפיגורציה של התשתיות עלולה להיות יקרה יותר מהעלות של הקירור הלא יעיל, כך שריצוף מוגבה נותר האופציה הטובה יותר – וזאת במקרים בהם ניתן לשמור על ביטחון ובטיחות אופרטיבית.

הריצוף מוגבה תוכנן במטרה לבצע מספר פונקציות עבור מרכזי נתונים מהדור הראשון. עם התפתחות הציוד, השתנו גם צרכי הריצוף. הנה מספר דוגמאות:

  • הפצה של אוויר קר לציוד IT – אם בעבר הציוד היה מגיע המגוון גדלים וצורות, לציוד הקירור המודרני כבר יש סטנדרטים ברורים כך שקל יותר לתכנן מראש היכן הוא ימוקם וכיצד לתכנן את זרימת האוויר.
  • נתיבים, תעלות ותמיכה לכבילה – בעשורים הקודמים התרגלנו לראות כבלי נחושת שחוברו לארונות IT. כדי למנוע פגיעה באותות נדרש מהם להיות קצרים ככל הניתן. מרכזי נתונים מודרניים עושים שימוש בכבלים אופטיים או בכבלים מסוג high-bandwidth Ethernet שיכולים לפעול במרחקים ארוכים בהרבה.
  • שטח לכבלי חשמל – כאשר התעשייה הייתה בחיתוליה, לעיתים קרובות ציוד ה-IT היה Hard wired והחיבורים נכנסו מלמטה. הריצוף המוגבה אפשר גישה נוחה לחיבורים אלו. אין מה להשוות למצב היום עם הארונות המתקדמים המאפשרים גישה נוחה גם מלמעלה.

לסיכום, בכל הנודע לתכנון והקמה של מרכזי נתונים חדשים, הריצוף המוגבה – ששימש אותנו בעבר היטב – הופך במהירות ללא מעודכן ויוצא דופן. למרות שהוא עדיין נדרש עבור ציוד ספציפי, כמו גם עבור תיקון של מתקני Legacy, הריצוף המוגבה מפנה אט אט את מקומו ההיסטורי במרכזי נתונים לטובת ריצוף מוצק.

 

קטגוריות: DATA CENTER
נגישות